Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Hatała 24.01.2014

Szef CBA: będą kolejne zatrzymania w "infoaferze"

Od 2011 r. CBA prowadzi czynności śledcze w postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji.
Szef CBA: będą kolejne zatrzymania w infoaferzecba.gov.pl

- Niewątpliwie tak, ponieważ sprawa jest wielowątkowa - tak Paweł Wojtunik odpowiedział na pytanie, czy będą jeszcze jakieś zatrzymania w tej sprawie.

- Myślenie o "infoaferze" w kategoriach, kogo jeszcze wyżej zatrzymamy, jest myśleniem nieracjonalnym - tak z kolei szef CBA odparł na pytanie dziennikarki, czy najwyższym rangą zatrzymanym pozostanie b. wiceszef MSWiA Witold D. (pełnił tę funkcję od listopada 2007 r. do marca 2010 r.). Wojtunik dodał, że rola b. wiceszefa MSWiA "nie była rolą kluczową", a zarzuty dostał on za "przestępstwa urzędnicze". Szef CBA oświadczył, że najważniejszym decydentem w sprawie był dyrektor CPI Andrzej M.

Afera przetargowa w administracji

W październiku 2011 r. zatrzymano b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J. podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. Dotychczas zarzuty usłyszało 38 osób.

W listopadzie 2013 r. prokuratura postawiła zarzuty 22 osobom, wśród nich b. wiceszefowi MSWiA Witoldowi D., wiceszefowi GUS, urzędniczce z MSZ i przedstawicielom firm informatycznych. Trzy osoby aresztowano. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS.

Afera przetargowa w administracji - czytaj więcej >>>

Pod koniec 2013 r. prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że sprawę bada dziesięcioosobowy zespół, w którego skład wchodzi trzech prokuratorów i siedmiu oficerów CBA. Zespół ten zamierza sprawdzić 127 kontraktów.

SLD i SP chcą powołania komisji śledczej ds. "infoafery". PiS i TR popierają tę inicjatywę. PO i PSL są przeciw, dowodząc, że komisja utrudniłaby działania organów ścigania.

<<<SLD domaga się powołania komisji śledczej w sprawie infoafery>>>

PAP,kh