Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 29.01.2014

Tajne więzienia CIA w Polsce. Prokuratura wnioskuje o dłuższe śledztwo

Śledczy potrzebują więcej czasu na prowadzenie postępowania. Wniosek w tej sprawie został dziś wysłany do Prokuratora Generalnego.
Baza wojskowa w Starych Kiejkutach, gdzie miało się znajdować tajne więzienie CIABaza wojskowa w Starych Kiejkutach, gdzie miało się znajdować tajne więzienie CIATVN24 Biznes i Świat/x-news

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie złożyła wniosek o przedłużenie śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA do 11 czerwca - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa.

Sprawą początkowo zajmowała się prokuratura w Warszawie, dwa lata temu postępowanie przeniesiono do Krakowa.

Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie przypomniał, że prokuratura wystąpiła do USA z czterema wnioskami o pomoc prawną. Dwa z nich wystosowała jeszcze prokuratura warszawska, dwa kolejne prokuratura w Krakowie po przejęciu śledztwa.
- Na pierwszy z nich, złożony w 2008 roku, strona amerykańska odmówiła odpowiedzi, zasłaniając się "bezpieczeństwem Stanów Zjednoczonych". Trzy kolejne nadal są procedowane - czyli "znajdują się w rozpoznaniu", jak wynika z odpowiedzi na nasze ponaglenia - powiedział rzecznik.
W ubiegłym tygodniu prokurator generalny Andrzej Seremet mówił w TVN24, że wniosek o przedłużenie śledztwa "zapewne będzie uwzględniony". - Zapoznamy się z tymi materiałami i zobaczymy, w jakim kierunku to śledztwo zmierza i jakie jeszcze czynności są niezbędne do wykonania. I zdecydujemy o tym, na jaki okres go przedłużyć - powiedział Seremet.


TVN24/x-news

W piątek Piotr Kosmaty poinformował, że w śledztwie w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce są zarzuty. Wiadomo jedynie, że chodzi o osobę pełniącą funkcje publiczne w czasie, gdy na terenie Polski miało działać tajne więzienie CIA, czyli od końca 2002 do jesieni 2003 roku, gdy rządził SLD. Postawiono je w 2012 roku.

Panorama TVP i "Gazeta Wyborcza" informowały, że chodzi o Zbigniewa Siemiątkowskiego, byłego szefa Agencji Wywiadu.

Amerykański dziennik "Washington Post" twierdzi, że nie ma żadnych wątpliwości, iż na terenie Polski było więzienie CIA. Gazeta informuje też, że porozumienie w sprawie jego utworzenia w Polsce sfinalizowano na początku 2003 roku. Jednak Amerykanie już kilka tygodni wcześniej zaczęli wykorzystywać obiekt w Starych Kiejkutach. Zapłacili za to polskiej Agencji Wywiadu 15 milionów dolarów w gotówce. Dwa kartony z pieniędzmi wysocy rangą przedstawiciele CIA przekazali zastępcy szefa wywiadu pułkownikowi Andrzejowi Derlatce oraz jego dwóm współpracownikom.

Według "Washington Post", tamtejszy obiekt był dla Amerykanów najważniejszym ze wszystkich tajnych więzień, stworzonych po zamachach z 11 września 2001 roku.

Obiekt ten został zlikwidowany we wrześniu 2003 roku, a przetrzymywanych tam podejrzanych wysłano do podobnych ośrodków w Rumunii i na Litwie oraz do Maroka. Dwa lata później "Washington Post" napisał po raz pierwszy o tajnych więzieniach CIA w Europie Wschodniej - przypomina gazeta. Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być takie ośrodki, wysunęła też w 2005 r. organizacja Human Rights Watch.

IAR, bk