Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 01.02.2014

Kliczko w Monachium: musimy walczyć o nasz kraj

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji, były bokser zawodowy Witalij Kliczko wezwał w Monachium swoich zwolenników do kontynuowania walki o europejską przyszłość Ukrainy.
Witalij Kliczko weźmie udział w dyskusji w ramach Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaWitalij Kliczko weźmie udział w dyskusji w ramach Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaPAP/EPA/EPA/TOBIAS KLEINSCHMIDT

- Bez walki nie odniesiemy zwycięstwa, dlatego musimy walczyć o nasz kraj. I zwyciężymy - powiedział Kliczko na wiecu zorganizowanym w śródmieściu stolicy Bawarii. - Chcemy być nowoczesnym europejskim krajem z bezpieczną przyszłością - dodał szef partii Udar.
W wiecu uczestniczyło kilkaset osób.

NATO kontra Rosja na konferencji w Monachium >>>
W sobotę po południu Kliczko weźmie udział w dyskusji w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W części dotyczącej sytuacji na Ukrainie uczestniczyć będą też minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara, politolog Zbigniew Brzeziński, deputowany do rosyjskiej Dumy Państwowej Leonid Słucki i prezydent Rumunii Traian Basescu.

Szefowa unijnej dyplomacji znów jedzie do Kijowa

Catherine Ashton zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu ponownie wybiera się do Kijowa. Szefowa unijnej dyplomacji chce podjąć kolejną próbę pomocy w rozwiązaniu konfliktu między władzą a opozycją. Wcześniej z podobną misją na Ukrainie był także unijny komisarz ds. rozszerzenia oraz europosłowie.

Szefowa unijnej dyplomacji uważa sytuacja na Ukrainie jest "głęboko niepokojąca", biorąc pod uwagę przypadki tortur, przemocy i zastraszania demonstrantów , do jakich ostatnio dochodzi w tym kraju. Chodzi między innymi o sprawę Dmytro Bułatowa - lidera ukraińskiego Automajdanu - który obecnie przebywa w szpitalu po brutalnym potraktowaniu przez nieznanych sprawców. Według ostatnich doniesień Bułatow może trafić do aresztu domowego. Zdaniem Catherine Ashton takie działania są "kompletnie nie do zaakceptowania i muszą się natychmiast skończyć".

W piątek szefowa unijnej dyplomacji rozmawiała z przedstawicielami ukraińskiej opozycji podczas międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Wcześniej, o determinacji Unii Europejskiej w szukaniu pokojowego rozwiązania obecnego konfliktu na Ukrainie zapewniał szef Komisji Europejskiej. Jose Barroso po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Brukseli podkreślał, że Wspólnota jest gotowa pomóc Ukrainie pod warunkiem, że władze w Kijowie zaprzestaną przemocy i represji.

Protesty od listopada
Trwające do dziś protesty na Ukrainie wybuchły w listopadzie, gdy rząd Mykoły Azarowa wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Azarow wiele razy wyjaśniał, że zbliżenie z UE stwarzałoby zagrożenie dla gospodarki Ukrainy. Twierdził także, że Ukraina nie mogła podpisać umowy z UE, gdyż Bruksela domagała się od Kijowa m.in. zalegalizowania związków homoseksualnych.

PAP/to

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>