Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 04.02.2014

Kolejna Rwanda? MSZ: sytuacja w RŚA jest dramatyczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oferuje polskim misjonarzom ewakuację z Republiki Środkowoafrykańskiej. Duchowni chcą tam jednak pozostać.
Łuski z kul znalezione na terenie polskiej misji w RŚAŁuski z kul znalezione na terenie polskiej misji w RŚAzakonnik Benedykt Pączka
Posłuchaj
  • Marcin Wojciechowski o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej (IAR)
  • Jarosław Kociszewski o konflikcie w RŚA (IAR)
Czytaj także

Rzecznik resortu Marcin Wojciechowski po wtorkowym spotkaniu w sprawie misjonarzy podkreślił, że w RŚA "trwa wojna domowa i sytuacja jest naprawdę dramatyczna". W naradzie ze strony MSZ uczestniczył wiceminister Bogusław Winid, pracownicy centrum operacyjnego i szefostwo departamentu konsularnego oraz pełnomocnik kapucyńskich misji w Afryce o. Tomasz Grabiec.

Podczas spotkania, jak poinformował rzecznik, połączono się telefonicznie z Polakami przebywającymi w Republice Środkowoafrykańskiej. - Z informacji, które mamy na chwilę obecną, które uzyskaliśmy od samych misjonarzy wynika, że nie ma bezpośredniego zagrożenia życia w tej chwili, zarówno dla polskich misjonarzy, jak i dla osób wspierających misję - powiedział.

- Będziemy starać się działać w takim duchu, by umożliwić ewakuację osób świeckich oraz kobiet przebywających na tych misjach, chodzi o obywateli polskich i w takim duchu ojciec Grabiec będzie rozmawiał zarówno z przełożonymi kościelnymi, jak i osobami bezpośrednio przebywającymi na misjach - poinformował Wojciechowski.

Źródło: TVN24/x-news

Dodał, że resort jest w stałym kontakcie z władzami francuskimi. - Francja podtrzymuje deklarację pełnej współpracy zarówno konsularnej, jak i w trakcie ewentualnej ewakuacji - podał rzecznik MSZ. Zapowiedział, że w środę w resorcie odbędzie się kolejne spotkanie. - Zbliżamy się do takiego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo tych osób, które będą mogły opuścić Republikę Środkowoafrykańską i jednocześnie podejmiemy konkretne kroki, by również bardziej bezpiecznie czuli się ci misjonarze, którzy podejmą decyzję o pozostaniu na terenie tego kraju - ocenił. Na terenie RŚA przebywa 35 Polaków.

Wojna domowa w RŚA

W ciągu ostatnich 24 godzin w rezultacie starć między muzułmanami i chrześcijanami zginęło co najmniej 75 osób. - W Republice Środkowoafrykańskiej może dojść do ludobójstwa, podobnego do Rwandy - ostrzegał w PR24 Jarosław Kociszewski, publicysta Polskiego Radia.

Źródło: TVN24/x-news

Walki W RŚA wybuchły z nową siłą po wycofaniu się muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka ze stolicy kraju Bangi w ubiegłym miesiącu. Według miejscowych źródeł mają one często charakter odwetu na chrześcijanach.

We wtorek rebelianci z Seleki zaatakowali misję w miejscowości Ngaoundaye, w której przebywają m.in. polscy misjonarze i siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza - poinformował portal internetowy stacja7.pl kapucyn o. Benedykt Pączka.

'' PAP/IAR/aj