Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Krowicka 26.02.2014

Rowery Veturilo wracają na ulice Warszawy. Powstaną nowe stacje i ścieżki

Od soboty ponownie będzie można wypożyczać rowery miejskie Veturilo. To już trzeci sezon funkcjonowania miejskich wypożyczalni.
Montaż rowerów Veturilo w stacji dokującej, 25 bm. Rowery Veturilo wracają po zimowej przerwie na warszawskie ulice. System bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, działa w ramach ZTM w Warszawie od sierpnia 2012 roku. Z wypożyczalni można korzystać od 1 marca do końca listopada. (pscat)Montaż rowerów Veturilo w stacji dokującej, 25 bm. Rowery Veturilo wracają po zimowej przerwie na warszawskie ulice. System bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, działa w ramach ZTM w Warszawie od sierpnia 2012 roku. Z wypożyczalni można korzystać od 1 marca do końca listopada. (ps/cat) PAP/Paweł Supernak

System miejskiego roweru uruchomiono w Warszawie z początkiem sierpnia 2012 r. Dotychczas powstały 173 stacje, w których można wypożyczyć ponad 2,6 tys. jednośladów.

Jak powiedział pełnomocnik prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski, prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja powstaną trzy nowe stacje sfinansowane ze środków prywatnych - dwie przy biurowcach, a jedna przy centrum handlowym Blue City.
Zaznaczył, że uruchamianie kolejnych miejsc wypożyczeń planują dzielnice, które mają je sfinansować z własnych budżetów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe stacje zaczną zacząć na początku czerwca - osiem na Mokotowie, pięć na Ursynowie i trzy na Woli.

Warszawiacy o Veturilo, TVN24/x-news

Według ubiegłorocznych zapowiedzi ratusza, w 2014 r. mają powstać też nowe drogi rowerowe, m.in. w ciągu ulic Prostej i Świętokrzyskiej oraz Okopowej i Towarowej (od ronda Radosława do Prostej), na Trasie AK (łącznie z mostem Grota-Roweckiego), w al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do al. Solidarności) i na Sokolej.
Pasy rowerowe mają powstać m.in. na ul. Saskiej, Wóycickiego, Mokotowskiej, Koszykowej, Raszyńskiej i Markowskiej, a także na Obozowej (od ul. Księcia Janusza do al. Prymasa Tysiąclecia) i w al. Wojska Polskiego. Powstanie też kilka łączników istniejących tras, m.in. na ul. Banacha (przejazd przez ul. Żwirki i Wigury) oraz na ul. Słomińskiego (od Międzyparkowej do mostu Gdańskiego).

System coraz popularniejszy
W 2013 r. miejskie rowery Veturilo zostały wypożyczone ponad 1,8 mln razy, a od czasu uruchomienia systemu - 2,2 mln razy. Rekordzista zrobił to 1400 razy - 507 razy w roku 2012 i 893 razy w roku 2013.
W większości warszawiacy korzystają z rowerów za darmo - bezpłatne wypożyczenia, trwające krócej niż 20 minut, stanowią 70 proc. wszystkich.
Veturilo jest ósmym co do wielkości europejskim systemem rowerowym i największym w Europie Środkowej i Wschodniej. Według dziennika "USA Today" jest 10. najlepszym systemem rowerowym na świecie.
Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie.

PAP, bk