Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 27.02.2014

Referendum ws. ewentualnego oderwania Krymu od Ukrainy 25 maja

Tego samego dnia zaplanowano też wybory prezydenckie na Ukrainie. Wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie politycznej przyszłości półwyspu, zatwierdził krymski parlament.
Prorosyjscy aktywiści na Krymie pikietują budynki rządowe w SymferopoluProrosyjscy aktywiści na Krymie pikietują budynki rządowe w SymferopoluPAP/EPA/ARTHUR SHWARTZ

- Autonomiczna Republika Krymu posiada niezależność państwową i wchodzi w skład Ukrainy na podstawie umów i porozumień: tak lub nie - brzmi pytanie, które ma być poddane pod głosowanie w referendum.

Prezydium Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu wystąpiło też z orędziem do obywateli Autonomii, w którym napisano, że - w rezultacie niezgodnego z konstytucją przejęcia władzy na Ukrainie przez radykalnych nacjonalistów przy poparciu zbrojnych grup, spokój i bezpieczeństwo na Krymie zostało zagrożone - głosi orędzie.

Nad ranem w stolicy Krymu Symferopolu doszło do zbrojnego zajęcia siedziby Rady Ministrów i Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu. Według danych miejscowego ministerstwa zdrowia, zginęły 2 osoby, kilkanaście zostało rannych.

Autonomiczna Republika Krymu powstała w 1992 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, obejmuje obwód krymski oprócz miasta Sewastopola, które jest w granicach Ukrainy. Większość mieszkańców - około 60 procent - to Rosjanie. I to właśnie oni chcieli po rozpadzie ZSRR powrotu Krymu do Rosji. Ostatecznie otrzymali autonomię.

O sytuacji na Ukrainie - tu zobacz więcej>>>

mc

''