Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 05.03.2014

Sejm przyjmie uchwałę o solidarności z Ukrainą

Jest wspólny tekst uchwały o solidarności z Ukrainą. Uchwała ma być przyjęta w środę przez aklamację podczas dodatkowego posiedzenia Sejmu.

Treść uchwały uzgodnili przedstawiciele sześciu klubów: PO, PSL, PiS, SLD, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski. Projekt zostanie jeszcze formalnie zatwierdzony przed rozpoczęciem posiedzenia przez Konwent Seniorów.

Według wicemarszałka Jerzego Wenderlicha, podczas pracy nad uchwałą nie było żadnych "wyścigów politycznych" . Wicemarszałek Cezary Grabarczyk dodał, że sprawa integralności Ukrainy jednoczy wszystkich w Sejmie.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Posiedzenie Sejmu na temat sytuacji na Ukrainie rozpocznie się o godzinie 17. W programie jest wystąpienie premiera oraz 10-minutowe wystąpienia w imieniu klubów. Na zakończenie Sejm przyjmie uchwałę o solidarności z Ukrainą, w której znajdzie się też apel do parlamentów państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej.

TVN24/x-news

- To ważne i potrzebne posiedzenie - uważa Andrzej Rozenek. Rzecznik Twojego Ruchu jest zadania, że parlament ukraiński czeka na słowa wsparcia płynące z Polski, tak jak polska opozycja wyczekiwała na tego typu gesty płynące z Zachodu. - My też musimy tutaj stanąć na wysokości zadania i milczenie polskiego parlamentu przez tydzień mogłoby być po prostu źle odebrane na Ukrainie - powiedział rzecznik Twojego Ruchu.
Tymczasem wicepremier Janusz Piechociński i lider PSL-u obawia się, że podczas tego posiedzenia politycy będą zgłaszać nieuzgodnione i niemożliwe do realizacji postulaty. Polityk obawia się, że w środę  padnie z mównicy dużo słów analizujących sytuację. - Będziemy mieli też mało ciekawe postulaty dorzucane do tej dużej liczby już zgłoszonych - powiedział Piechociński.
O nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie Ukrainy wystąpiły kluby PiS, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski oraz Polska Razem Jarosława Gowina.

Zespół ds. pomocy Ukrainie

Ministerstwo Pracy rozpoczęło kompletowanie zespołu do spraw pomocy na rzecz Ukrainy. Na zgłoszenia organizacji pozarządowych czeka do 7 marca.
W czasie roboczego spotkania z udziałem ministra pracy, a także administracji i blisko 50 organizacji pozarządowych powołano centrum koordynujące działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz mówił, że pomoc Ukrainie nie oznacza tylko tu i teraz ale będzie niezbędna w najbliższych miesiącach i latach.
Szef resortu pracy zwrócił uwagę, że niezbędna jest nie tylko pomoc materialna, ale też obywatelska.
Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski mówił, że wnioski o prowadzenie zbiórek publicznych rozpatrywane są w trybie pilnym, w ciągu jednego dnia. Poza tym do końca marca paczki do 20 kg z pomocą Ukrainie wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej są zwolnione z opłat. Na przesyłkach trzeba dopisać: DLA UKRAINY.
Jedną z form pomocy jest też przyjęcie do polskich szpitali obywateli Ukrainy poszkodowanych w starciach na kijowskim Majdanie. Z najnowszych danych MSW wynika, że w Polsce leczy się 84 rannych Ukraińców. Najwięcej w Warszawie oraz we Wrocławiu.

IAR, bk