Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 06.03.2014

Pentagon wysłał 6 myśliwców na Litwę. Wesprze też Polskę

Amerykanie wzmacniają obecność na wschodzie Europy. Na Litwę ma dotrzeć 6 myśliwców F-15 i samolot-cysterna.
Posłuchaj
  • Minister obrony Tomasz Siemoniak: występowaliśmy o to, żeby Stany Zjednoczone podjęły bardzo doraźne, szybkie działania (IAR)

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull napisał na swoim profilu na Twitterze, że samoloty już dotarły do miejsca przeznaczenia, ale Juozas Olekas, szef litewskiego MON, pytany przez media, nie potwierdził ten informacji.
Samoloty wzmocnią NATO-wską misję patrolową nad Bałtykiem. Od stycznia do kwietnia szefują jej - w ramach rotacyjnego dowództwa - Stany Zjednoczone. Do tej pory służyły w niej 4 myśliwce.
Ambasador Mull dodał, że trwają rozmowy z polskim MON na temat "powiększeniu amerykańskiego wkładu" do wspólnych ćwiczeń wojskowych w tym miesiącu.

Pentagon zapowiada pomoc

Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział w środę, że podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich, gdzie trafi sześć dodatkowych samolotów USA.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - oświadczył minister obrony USA, występując przed komisją Senatu USA ds. sił zbrojnych.


CNN Newsource/x-news

Zapowiedział, że Pentagon będzie prowadził szkolenia, wykorzystując swoją jednostkę lotniczą w Polsce. W Polsce przebywa na stałe amerykański pododdział lotniczy AvDet złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności. Przygotowuje on rotacyjne pobyty amerykańskich pilotów w polskich bazach.

Coraz więcej żołnierzy Rosji na Krymie [relacja] >>>
Nie jest jasne, na czym ma polegać intensyfikacja tych szkoleń, ale "jedną z możliwości jest dostarczenie dodatkowych samolotów" - powiedział Reuterowi anonimowy przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Siły zbrojne USA zwiększą też swój udział w operacji NATO, w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO, polegającej na obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii (Baltic Air Policing) - powiedział Hagel.

Ćwiczenia lotnicze
W Warszawie szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział w środę, że najbliższa edycja wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń lotniczych będzie znacznie większa niż planowano.
Siemoniak powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jest zadowolony z zapowiedzi Hagla. - Występowaliśmy o to, żeby Stany Zjednoczone podjęły bardzo doraźne, szybkie działania i ta reakcja sekretarza obrony jest bardzo szybka i dobra, i adekwatna - ocenił polski minister.

TVN24/x-news

Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Przewiduje ono, że rotacyjny pododdział będzie przebywał w Polsce raz na kwartał w bazach w Łasku lub w Powidzu, na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Może liczyć do 250 żołnierzy. Na ćwiczenia na zmianę przylatują załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules. Liczba samolotów różni się dla każdej rotacji, maksymalnie może przybyć kilkanaście F-16 i kilka Herculesów.

IAR, PAP, bk