Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 13.03.2014

Ultimatum dla ministra rolnictwa

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, prezes PSL Janusz Piechociński oczekuje od Stanisława Kalemby konkretnych propozycji w sprawie walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń albo jego dymisji. Podobne ultimatum usłyszał Główny Lekarz Weterynarii.
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba rozmawia z dziennikarzami po posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsiMinister rolnictwa Stanisław Kalemba rozmawia z dziennikarzami po posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsiPAP/Tomasz Gzell

Na 10.30 Kalemba zapowiedział oświadczenie.

- Wpłynęła prośba ministra rolnictwa Stanisława Kalemby o szybkie spotkanie z premierem ws. afrykańskiego pomoru świń; możliwe, że do spotkania dojdzie jeszcze w czwartek - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Pytana o pojawiające się w mediach informacje, że wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński grozi Kalembie dymisją, odparła: "Wydaje się, że to problem bardziej PSL niż problem całego rządu".

W jej ocenie sprawa afrykańskiego pomoru świń "powinna zostać jak najszybciej rozwiązana".

"Nic nie wiem o dymisji"

- Nie zajmuję się plotkami - tak z kolei Marek Sawicki odpowiada na pytania o możliwą dymisję ministra rolnictwa. Podczas środowego posiedzenia klubu PSL Stanisław Kalemba miał dostać ultimatum: albo konkrety, albo dymisja.

Były minister rolnictwa niechętnie komentuje sprawę. - Nie widziałem wniosku, nie zajmuję się plotkami - powiedział dziennikarzom w Sejmie. Dodał, że ewentualna dymisja ministra Kalemby jest w rękach jego samego, wicepremiera Piechocińskiego i Donalda Tuska.

Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików na wschodzie kraju. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę.

Problem dotknął jednak hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.

<<<W Polsce potwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń>>>

mr, IAR