Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 17.03.2014

Schetyna: do Kijowa pojadą szefowie komisji spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec

Celem zaplanowanego na kwiecień wyjazdu jest nawiązanie współpracy parlamentarnej i eksperckiej z ukraińskimi deputowanymi.
Grzegorz Schetyna na lotnisku w Warszawie po powrocie z KijowaGrzegorz Schetyna na lotnisku w Warszawie po powrocie z KijowaPAP/Paweł Supernak

Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna wrócił w poniedziałek wieczorem z Kijowa, gdzie - wraz z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem - wziął udział w posiedzeniu prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Posiedzenie odbyło się z inicjatywy przewodniczącej Sejmu Litwy, Lorety Graużiniene.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

- Jestem umówiony z szefem komisji spraw zagranicznych Bundestagu oraz z szefową komisji spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Francji. Będziemy w Kijowie w kwietniu - myślę, że pierwszej połowie - żeby przygotować spotkanie prezydiów komisji i nawiązać kontakty parlamentarne na poziomie komisji spraw zagranicznych oraz komisji ds. UE - powiedział Schetyna.
Zaznaczył, że strona ukraińska jest otwarta na taką formę wsparcia. - Zależy nam na tym, aby zorganizować w Kijowie wspólne warsztaty eksperckie. W przyszłości będziemy zapraszać parlamentarzystów ukraińskich do Warszawy, Berlina i Paryża i robić tam podobne spotkania - wyjaśnił. Dodał, że stronie ukraińskiej zależy m.in. na reformie administracji, która zdecentralizowałaby system zarządzania państwem.
"Chcemy Ukraińcom pomagać"
W posiedzeniu prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy uczestniczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, p.o. prezydenta Ukrainy, Oleksandr Turczynow. Członkowie prezydium spotkali się też z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, a także z liderami głównych klubów parlamentarnych oraz byłymi przewodniczącymi Rady Najwyższej Ukrainy.
Schetyna podkreślił, że podczas spotkań z przedstawicielami poszczególnych frakcji w parlamencie dało się zauważyć duże zaangażowanie w kwestie związane z bieżącą sytuacją na Krymie. - My staraliśmy się opisywać wyzwania, które przyjdą potem, gdy skończy się etap walki o Krym. Chcemy o tym rozmawiać i chcemy w tym Ukraińcom pomagać - zadeklarował.
Jak poinformował, podczas spotkań z politykami ukraińskimi polska strona starała się przekonywać, jak ważna jest ponadpolityczna jedność wokół najważniejszych dla kraju spraw, także w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich.

Sytuacja na Krymie
96,77 proc. osób, które wzięły udział w niedzielnym referendum na Półwyspie Krymskim opowiedziało się za "ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej". Oficjalne wyniki plebiscytu podał w poniedziałek szef komisji ds. referendum Rady Najwyższej Krymu Michaił Małyszew.
Parlament w Symferopolu, stolicy Republiki Autonomicznej Krymu, przyjął tego samego dnia uchwałę o niepodległości półwyspu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład FR jako nowego podmiotu o statusie republiki.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał zaś dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. Dekret "O uznaniu Republiki Krym" wszedł w życie z dniem jego podpisania.
Tymczasem parlament w Kijowie poparł w poniedziałek ustawę o częściowej mobilizacji w związku z agresją Rosji na Krymie. Władze Ukrainy mają zamiar powołać w szeregi armii i Gwardii Narodowej 40 tysięcy osób - po 20 tysięcy do każdej z tych formacji.
W poniedziałek Unia Europejska zadecydowała o objęciu 21 osób z Krymu i Rosji sankcjami finansowymi i wizowymi za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. USA z kolei ogłosiły sankcje w postaci zamrożenia aktywów 11 wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za wojskową interwencję Rosji na Krymie i niedzielne referendum.
Sama Rosja zaproponowała Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk