Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 18.03.2014

Chiny poszukują zaginionego Boeinga 777 na swoim terytorium

Według ambasadora Chin w Malezji, cytowanego przez agencję Xinhua, poszukiwania prowadzone są w "korytarzu północnym obejmującym możliwe trajektorie samolotu".
Malezyjczycy modlą się za załogę zaginionego samolotuMalezyjczycy modlą się za załogę zaginionego samolotu PAP/EPA/MAK REMISSA

Wśród 227 pasażerów samolotu, który leciał z Kuala Lumpur do Pekinu, było 154 Chińczyków.
Ambasador powiedział też, że po sprawdzeniu danych wszystkich chińskich pasażerów samolotu nie stwierdzono żadnego przypadku związków z terroryzmem i nic nie wskazuje aby mieli oni coś wspólnego z zaginięciem.

To nie był akt terroryzmu?
Według Associated Press pojawiły się bowiem spekulacje, że z zaginięciem samolotu mogli mieć coś wspólnego separatyści ujgurscy z prowincji Xinjang na zachodzie Chin.
Była to kolejna hipoteza mająca wyjaśnić przyczyny zaginięcia samolotu, który zniknął z ekranów radarów 8 marca. Z danych satelitarnych wynika, że maszyna leciała jeszcze przez ok. 7 godzin po ostatnim kontakcie z naziemnymi stacjami kontrolnymi.

CNN Newsource/x-news

Poszukiwania maszyny, która najprawdopodobniej została uprowadzona, prowadzone są na olbrzymim obszarze obejmującym m. in. większą część Oceanu Indyjskiego, Indie, Chiny, Mongolię, Malezję, Indonezję i zachodnią Australię.

Miliony szukają boeinga
Zaginionego samolotu szuka 3 miliony osób, analizując zdjęcia satelitarne przekazane przez Digital Globe. Firma zajmuje się udostępnianiem wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych.
Obszar poszukiwań na zdjęciach satelitarnych Digital Globe to ponad 24 000 kilometrów kwadratowych. Nowe zdjęcia dodawane są codziennie. Samolot zaginął 8 marca. Firma już cztery dni później udostępniła wszystkim chętnym mapy obszaru, na którym mogła znajdować się zaginiona maszyna. Od tego czasu na stronach internetowych firmy zalogowało się ponad 3 miliony internautów.
Podczas przeszukiwania map można zaznaczać miejsca, na których należy skupić poszukiwania. Te informacje są następnie weryfikowane i przekazywane amerykańskim władzom.
CNN Newsource/x-news

Rodziny grożą strajkiem
Członkowie rodzin pasażerów zaginionego Boeinga malezyjskich linii lotniczych grożą rozpoczęciem strajku głodowego. Taką informację przekazała krewna jednego z pasażerów po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami Malaysia Airlines w Pekinie.
Na razie nie wiadomo, kiedy strajk głodowy miałby się rozpocząć i ilu członków rodzin pasażerów zaginionego Boeinga miałoby wziąć w nim udział. O tym, że jest on planowany, poinformowała jedna z kobiet po wyjściu z kolejnego briefingu linii Malaysia Airlines w Pekinie. W ten dramatyczny sposób rodziny chcą wpłynąć na przyspieszenie poszukiwań zaginionego samolotu.

CNN Newsource/x-news

W sobotę policja przeszukała domy dwóch pilotów zaginionego samolotu. W mieszkaniu jednego z nich znaleziono symulator lotów.
W poszukiwania maszyny zaangażowanych jest 26 państw. Malezja otrzymała już odpowiedź od połowy z 14 krajów poproszonych o informacje, po ustaleniu, że zaginiony samolot poruszał się jednym z dwóch korytarzy. Jak poinformowano, w niedzielę do śledztwa dołączył przedstawiciel Chin a w poniedziałek eksperci francuskiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego.
Boeing 777 Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie zniknął z radarów dziewięć dni temu, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Samolot leciał do Pekinu. Dotychczasowe, koordynowane przez Malezję poszukiwania prowadzone przez wiele państw, nie przyniosły żadnych rezultatów.

'' IAR, PAP, pp