Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 28.03.2014

Barack Obama: Rosja powinna wycofać żołnierzy z granicy z Ukrainą

Zdaniem prezydenta USA koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą może oznaczać, że Rosjanie "mają dodatkowe plany".
Prezydent USA Barack ObamaPrezydent USA Barack ObamaPAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

- Rosja powinna wycofać stamtąd swoich żołnierzy, by doprowadzić do deeskalacji napięcia - powiedział amerykański przywódca.
W ocenie Obamy, Rosja gromadzi wojska na granicy z Ukrainą pod pretekstem odbywania manewrów wojskowych. - W normalnej sytuacji Rosjanie by tak nie podstępowali - stwierdził. Według niego, działania Moskwy mogą mieć na celu zastraszenie Ukrainy, ale też mogą być przyczynkiem dla dalszych działań.
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
"Rosja zgromadziła ogromne siły przy granicy"
W niedzielę dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove, poinformował, że Rosja zgromadziła duże siły przy ukraińskiej granicy. Wyraził obawę, że Moskwa może zagrozić suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii, a konkretnie Republice Naddniestrzańskiej.
- Wzdłuż ukraińskiej granicy Rosja zgromadziła duże siły. Żołnierze są gotowi. To nas niepokoi - przyznał generał. - To są wystarczające siły, aby - w przypadku podjęcia takiej decyzji przez Moskwę - mogły one zająć Naddniestrze - ocenił.
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
W odpowiedzi zastępca ministra obrony Rosji Anatolij Antonow zapewnił, że działania Federacji przy granicy z Ukrainą są zgodne z międzynarodowymi regulacjami prawnymi i ograniczeniami.
Krym przyłącza się do Rosji
11 marca 2014 roku połączone zgromadzenie radnych Rady Najwyższej Republiki Autonomicznej Krymu i Rady Miejskiej Sewastopola przyjęło deklarację niepodległości obu jednostek jako Republiki Krymu. W deklaracji powołano się wprost na przypadek Kosowa i wyrok z 22 lipca 2010, w którym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jednostronna deklaracja niepodległości Kosowa nie narusza prawa międzynarodowego.
16 marca, w regionalnym referendum, mieszkańcy półwyspu opowiedzieli się za poszerzeniem autonomii Krymu. Dzień później nieuznawane przez Ukrainę władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem oraz zwróciły się do Rosji o przyjęcie w jej skład. Tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.
18 marca podpisano umowę między Rosją a Republiką Krymu i miastem wydzielonym Sewastopol o włączeniu ich do Rosji jako nowych podmiotów federacji. Umowa ta weszła w życie z dniem ratyfikacji, co nastąpiło 21 marca. Tego samego dnia dokonano odpowiednich zmian w Konstytucji Rosji dopisując do niej dwa nowe podmioty federacji - Republikę Krymu i miasto federalnego znaczenia Sewastopol, które włączono do nowo utworzonego Krymskiego Okręgu Federalnego .

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, Wikipedia, kk

''