Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 29.03.2014

Zmiana czasu na kolei. Pociągi z godzinnym opóźnieniem

Warto sprawdzić rozkład jazdy i przestawić zegarek. Kolejarze przypominają, że w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni.
Zmiana czasu na kolei. Pociągi z godzinnym opóźnieniem sxc.hu
Posłuchaj
  • Rzeczniczka PKP Intercity, Zuzanna Szopowska zapewnia, że zmiana czasu nie oznacza dłuższej podróży (IAR)
  • W nocy pośpimy o godzinę krócej - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
Czytaj także

<<<Zmiana czasu na letni. W nocy z soboty na niedzielę pośpimy krócej>>>

Czas letni wprowadzono, żeby lepiej wykorzystać światło dzienne i oszczędzać energię elektryczną. Wielu ekspertów uważa jednak, że o ile takie tłumaczenie było uzasadnione w epoce przemysłowej, to dziś korzyści są wątpliwe.

Oznacza to, że pociągi, które kursują w nocy, przyjadą z formalnym, godzinnym opóźnieniem. Rzeczniczka PKP Intercity, Zuzanna Szopowska zapewnia jednak, że nie oznacza to dłuższej podróży. Pociągi będą jechać tyle samo czasu. Tyle tylko, że podróż rozpocznie się według czasu zimowego, a zakończy się już według czasu letniego.
Na zmianę czasu muszą być uczuleni pasażerowie ponad dwudziestu pociągów kursujących po całym kraju. Chodzi przede wszystkim o połączenia obsługiwane przez TLK, między innymi z Warszawy do Lublina, z Terespola do Warszawy oraz z Przemyśla do Krakowa. Zmiana czasu dotyczy też pasażerów pociągów jadących przez nasz kraj z Moskwy do Paryża i z Pragi do stolicy Rosji.
Kolejarze zapewniają, że zmiana czasu na kolei nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy wskazówki zegarka z godziny drugiej na trzecią. Czasem letnim będziemy się cieszyć do ostatniej niedzieli października.

Zmiana czasu a praca

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że dyżurujący w nocy z soboty na niedzielę będą pracowali o godzinę krócej. Nie oznacza to jednak oszczędności dla firmy. Niewypracowanie obowiązującego dobowego wymiaru nie spowoduje obniżenia płacy. Zgodnie z kodeksem pracy za niewypracowaną godzinę podwładni zachowają prawo do wynagrodzenia przestojowego. Zatrudnieni, których wynagrodzenie określone zostało stałą miesięczną kwotą, otrzymają pensję za pełen miesięczny wymiar. Także wynagradzani godzinowo powinni otrzymać pensję bez potrącenia o jedną godzinę.

Ekspert pracodawców RP Łukasz Kozłowski podkreśla, że fakt krótszej pracy za takie same wynagrodzenie to nie jedyna strata dla przedsiębiorców związana ze zmianą czasu. Wpływa to także na obniżenie wydajności pracy. Zatrudnieni nie są do końca wypoczęci. Zanim się do zmiany czasu dostosują może upłynąć kilka tygodni.

Badania wykazały też, że po zmianie rośnie liczba zawałów serca. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o odejściu od zmiany czasu.

Na razie jednak w nocy z soboty na niedzielę zegarki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00. Jeśli nawet zapomnimy to zrobić, to w wielu urządzeniach elektronicznych czas przestawiany jest automatycznie.

IAR,kh