Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 09.04.2014

Prezydent złożył kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną złożył rano kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu. Informację tę potwierdziła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
Posłuchaj
  • Szefowa biura prasowego prezydenta, Joanna Trzaska-Wieczorek, powiedziała, że Bronisław Komorowski z małżonką odwiedził katedrę na Wawelu/IAR
Czytaj także

W czwartek 10 kwietnia minie 4. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osobistości, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią.

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski złożył wieniec pod tablicą na Pałacu Prezydenckim upamiętniającą ofiary katastrofy - poinformowała prezydencka kancelaria. Wieniec złożył również wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.
Według Kancelarii w ramach uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej zostanie złożony wieniec przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
W czwartek 10 kwietnia o godz. 10.30 w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy, w szczególności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki oraz wszystkich pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
W mszy św. weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz rodziny ofiar związanych z Kancelarią Prezydenta. Uroczystą mszę odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz - poinformowała Kancelaria.
Uhonorowanie kardynała Macharskiego
Trzaska-Wieczorek poinformowała, że podczas wizyty w Krakowie prezydent Komorowski wręczył Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu.
Jak dodała, odznaczenie zostało nadane "za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej, świadectwo humanizmu i tolerancji oraz za osiągnięcia w pracy na rzecz porozumienia społecznego i zaangażowanie w sprawę dialogu chrześcijańsko-żydowskiego".
Według informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta w uroczystości uczestniczyła też Anna Komorowska, ministrowie Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Kard. Franciszek Macharski święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. W latach 1970-78 był rektorem krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. Macharski został metropolitą krakowskim (1979-2005). Sakrę biskupią otrzymał w styczniu 1979 r.; w tym samym roku otrzymał godność kardynalską.
W stanie wojennym walczył o prawa internowanych i ich rodzin, a w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.
Jest honorowym obywatelem wielu miast, m.in. Chorzowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu w Tajpej na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson na Filipinach. Jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
pp/PAP/IAR