Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 16.04.2014

Zaginięcie Boeinga 777. Podwodny okręt wznowił poszukiwania

Australijski bezzałogowy miniokręt podwodny wznowił poszukiwania samolotu linii Malaysia Airlines, który zaginął w rejonie Oceanu Indyjskiego. Operacja jest trudna i nie ma gwarancji sukcesu.
Żółta łódź podwodna nosi nazwę Bluefin 21. Ma pięć metrów długości, waży 750 kilogramówŻółta łódź podwodna nosi nazwę Bluefin 21. Ma pięć metrów długości, waży 750 kilogramówPAP/EPA/LEUT KELLI LUNT/AUSTRALIAN DEPARTMENT OF DEFENSE

Zaginiony malezyjski samolot >>> Serwis specjalny

Wtorkowa misja zakończyła się niepowodzeniem, bo łódź zeszła za głęboko - na ponad 4500 metrów i system bezpieczeństwa doprowadził do jej wynurzenia się.

Zdaniem specjalistów, jest to inteligentne urządzenie. - To jest zaprogramowany robot. Ma własny napęd, nawigację, sonar i kamery. Przeszukuje dno trochę tak jak się kosi trawnik - pas przy pasie, tak by nie zostawić żadnych wolnych miejsc - mówił australijskiej telewizji ABC ekspert David Mearns.

<<<Opuszczą na dno podwodnego drona>>>

Dodał, że poszukiwania prowadzone są we właściwym miejscu, bo wcześniej wykryto tam sygnały emitowane prawdopodobnie przez czarną skrzynkę boeinga; akcja może potrwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Czarna skrzynka zawiera informacje dotyczące lotu i to dzięki niej eksperci mogą wyjaśnić, co dokładnie stało się z samolotem.

STORYFUL/x-news

Poszukiwania aż do skutku

Pomimo braku dalszych sygnałów poszukiwania są kontynuowane. Malezja zapowiedziała wcześniej, że nie zrezygnuje z poszukiwań i w związku z tym wszczęto formalne dochodzenie w sprawie zaginięcia samolotu. Zazwyczaj śledztwa w sprawie bezpieczeństwa lotu nie rozpoczyna się, dopóki nie zostanie znaleziony wrak. Były jednak obawy, że nieformalne dochodzenie malezyjskie nie ma prawnych podstaw zgodnych z regułami ONZ.

Minister obrony i p.o. ministra transportu Malezji Hishammuddin Hussein powiedział, że Australia, Chiny, USA, Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać swoich przedstawicieli do udziału w dochodzeniu.

Będzie ono prowadzone w trzech głównych obszarach: jeden zespół zajmie się sprawami technicznymi, drugi ma przeanalizować całą operację włącznie z nagraniami z lotu i danymi meteorologicznymi, a trzeci weźmie pod lupę czynniki medyczne i ludzkie.

Tajemnica lotu MH370

Boeing 777 Malaysia Airlines z 239 osobami (w tym ponad 150 Chińczykami) na pokładzie zniknął z radarów 8 marca, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Samolot leciał do Pekinu.

Dotychczas nie udało się odnaleźć żadnego fragmentu maszyny, jednak śledczy na podstawie danych z satelitów doszli do wniosku, że spadł w południowej części Oceanu Indyjskiego, na zachód od australijskiego Perth.

Różne wersje dotyczące lotu MH370>>>

IAR,PAP,kh

''