Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Petar Petrovic 17.04.2014

Wielki Piątek: dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii – centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej.
Wielki Piątek: dzień męki i śmierci Jezusa ChrystusaGlow Images/East News

Ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia zwracał uwagę na wyjątkowość tego dnia - ksiądz pada na twarz przed ołtarzem, jest adoracja krzyża i długie czytanie ewangelii świętego Jana. – To wszystko ma ożywić w nas świadomość, jak bardzo cenni jesteśmy w oczach Boga i jak daleko On się posunął, żebyśmy nie zmarnowali swojego życia – podkreślał.
Ks. Ołdakowski przypominał, że ewangelie dokładnie opisują ostatnie wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, w przeciwieństwie do potraktowanych skrótowo pozostałych, prawie 33 lat jego życia.
-  Rozdziały poświecone męce i śmierci są bardzo szczegółowo opowiedziane, to znaczy, że przywiązywano do nich wielkie znaczenie. Dzień męki i śmierci jest dniem zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią – podkreślał ks. Ołdakowski.

>>> Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia >>>
Zaznaczał, że dobrze jest się skupić na trzech ważnych stacjach Drogi Krzyżowej, gdyż „one ukazują nam największy sens tych wydarzeń”.
Pierwsza to modlitwa w Ogrójcu, kiedy Jezus prosi, żeby Ojciec oddalił od niego „kielich zawierający całość cierpień, ale cierpienie fizyczne nie było tu istotą, istotą było cierpienie duchowe”. Druga, czyli nazwanie Jezusa królem na dziedzińcu namiestnika rzymskiego. Trzecia, czyli moment na krzyżu i słowa „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił”, które stanowią dla katolików sedno męki Chrystusa.
- On czuje się opuszczony, ekskomunikowany, modli się słowami psalmu 22. Ostatecznie powierza się ufnie w ręce Ojca, który nie tyle upodobał sobie cierpienia swojego syna, ale jego wolę oddania życia za zbawienie świata – tłumaczył ks. Ołdakowski.

pp