Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 26.05.2014

Ostrzeżenie przed ulewami. Premier: sytuacja może być poważna

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ciągu 36 godzin na terenie 11 województw przewidywane są ulewne deszcze, miejscami nawet do 150 mm.
Premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania KryzysowegoPremier Donald Tusk podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania KryzysowegoPAP/Radek Pietruszka

- Rozumiem, że sytuacja znowu jest potencjalnie bardzo poważna i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie [nad miastem przeszła burza i ulewa], ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń - powiedział Donald Tusk.

Burza
Burza z gwałtowną ulewą przeszła nad Warszawą. Fot. PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek po południu w stolicy zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Premier zapewnił, że służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz sam resort są przygotowane, jeśli zaszłaby potrzeba ścisłej koordynacji i współpracy z sąsiadami Polski.
Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbryg. Janusz Skulich podkreślił, że intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i dużego przyboru wody w rzekach. - Może to doprowadzić do sytuacji podobnej do tej, którą przerabialiśmy dwa tygodnie temu. Tym razem w dorzeczu Odry, a być może i na Wiśle - stwierdził Skulich.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni, w wyniku intensywnych opadów deszczu, w wielu miejscach w kraju rzeki przekroczyły stany alarmowe i doszło do lokalnych podtopień.
Burza, ulewa i grad nad Zakopanem:

x-news.pl, TVN24

MAC ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu

W ciągu najbliższych dwóch dni w południowo-zachodniej i południowej części Polski prognozowane są burze i intensywne, długotrwałe opady - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W województwie dolnośląskim opady deszczu będą największe - mogą wynieść ok. 70 mm. W województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim mogą one sięgnąć 50 mm. Nieco mniej deszczu, do 40 mm, spadnie w województwach: lubuskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim oraz mazowieckim. Jak informuje MAC, opady mogą spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody oraz podtopienia.
W województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim obowiązują już wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. W regionach tych spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a miejscowo także alarmowych.
Straż pożarna wzmocni niektóre regiony
- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu województwo dolnośląskie zostanie wzmocnione oddziałami straży pożarnej z innych regionów kraju - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.
Rzecznik wyjaśnił, że wsparcie strażaków skoncentruje się w czterech miejscach. Do Wrocławia pojedzie 100 strażaków ze szkół pożarniczych w Poznaniu i Bydgoszczy. Do stolicy Dolnego Śląska skierowane zostaną też grupy ratownictwa wysokościowego z Warszawy oraz Łodzi, gdzie będą mogli oni korzystać z udostępnionych przez policję (również przebazowanych z innych części kraju) śmigłowców.
Do Złotoryi pojedzie w sumie 120 strażaków z województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego. Będą oni mieli na wyposażeniu sprzęt specjalistyczny, łodzie oraz pompy. Samochód dowodzenia oraz 90 strażaków z województwa kujawsko-pomorskiego trafi do Lubania. Tam też zostanie skierowanych kilku funkcjonariuszy z Specjalnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Nowym Sączu.

Jak poinformował Frątczak do wsparcia działań PSP w tym rejonie zostanie też oddelegowanych 160 osób ze Straży Granicznej.
Wsparcie dostaną także strażacy w Bystrzycy Kłodzkiej - pojedzie tam 60 ratowników wodnych z innych jednostek PSP.
Jak się zachować w trakcie burzy?
Resort przypomina, że w czasie gwałtownych burz należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania. Należy unikać przebywania na otwartej przestrzeń, a jeśli jest to niemożliwe, warto postarać się przyjąć bezpieczną pozycję (trzeba kucnąć zbliżając stopy maksymalnie do siebie).
W przypadku przebywania w wodzie lub na łodzi trzeba jak najszybciej wydostać się na brzeg. W czasie burzy nie powinno się przebywać w grupach lub skupiskach ludzi.

Nie należy też rozmawiać przez telefon ani dotykać metalowych przedmiotów. W domach warto zabezpieczyć okna i odłączyć urządzenia elektryczne z sieci.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk