Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 03.06.2014

Obama: Polska jest jednym z największych sojuszników i przyjaciół USA

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Bronisław Komorowski i Barack Obama przybyli we wtorek rano na spotkanie z polskimi i amerykańskimi lotnikami i spadochroniarzami.
Prezydenci Polski i USA Bronisław Komorowski i Barack Obama podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F-16 na warszawskim lotnisku OkęciePrezydenci Polski i USA Bronisław Komorowski i Barack Obama podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F-16 na warszawskim lotnisku OkęciePAP/Leszek Szymański

<<<Barack Obama w Polsce. Poznaj plan jego wizyty>>>

Spotkanie odbyło się w hangarze na lotnisku na warszawskim Okęciu. Rozpoczęło się tuż po powitaniu Obamy przez prezydenta Komorowskiego. Na lotnisko zaproszono 50 lotników i spadochroniarzy - 25 Polaków oraz 25 szkolących się w Polsce Amerykanów. W hangarze ustawiono cztery samoloty F-16 - po dwa z Polski i z USA.

Polski prezydent podkreślił, że wita Obamę "wśród samolotów F-16 polskich i amerykański". - Już one same stanowią istotny symbol współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej. Ten symbol ma długą historię; wystarczy przypomnieć Tadeusza Kościuszkę; to jest przypomnienie swoistego braterstwa broni sięgającego jeszcze osiemnastego wieku - podkreślił Komorowski.

- Jest dla nas niesłychanie ważne, że możemy dzisiaj zaznaczyć w ten sposób trwające polsko-amerykańskie braterstwo broni - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Nawiązując do nazwy samolotów F-16, ustawionych w hangarze na lotnisku na warszawskim Okęciu, prezydent powiedział, że "F" można tłumaczyć jako "fighter", ale też jako "freedom".

- Jestem przekonany, że to świetnie pasuje do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, która warta jest tego, aby ją umacniać i czynić elementem trwałym, stabilnym, czynić Polskę bezpieczną - dodał.

<<<4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny>>>

Komorowski zaznaczył, że bezpieczeństwo Polski i całego regionu "to także współpraca polsko-amerykańska, to także obecność żołnierzy amerykańskich na ziemi polskiej w momencie, kiedy wszyscy przeżywamy kryzys, który dał o sobie znać tuż za granicami Polski, tuż za granicami Paktu Północnoatlantyckiego - na Ukrainie".

- Jeszcze raz serdecznie dziękuję za obecność i możliwość wspólnego zaznaczenia trwającego braterstwa broni polsko-amerykańskiego - powiedział polski prezydent.

"Kamień węgielny naszego bezpieczeństwa"

- Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski i innych sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej jest kamieniem węgielnym naszego własnego bezpieczeństwa - podkreślił Barack Obama.

Obama powiedział, że cieszy się będąc znowu w Polsce. Dodał, że Polska jest jednym z największych sojuszników i przyjaciół USA na świecie.

Prezydent USA podkreślił, że szczególnym zaszczytem dla niego jest, że może być w Warszawie w 25. rocznicę odrodzenia się polskiej demokracji. Przypomniał też, że w tym roku przypada 15. rocznica członkostwa Polski w NATO.

- Zaczynam tutaj właśnie bo nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski oraz w bezpieczeństwo sojuszników z Europy Środkowo-Wschodniej jest kamieniem węgielnym naszego własnego bezpieczeństwa i jest dla nas rzeczą absolutnie świętą - powiedział prezydent Obama.

F-16 nad warszawskim Traktem Królewskim

W spotkaniu z prezydentami uczestniczyli piloci i technicy z bazy w Łasku koło Łodzi, a także lotnicy z USA, którzy od połowy marca szkolą się w tej bazie. 12 samolotów F-16 należących do sił powietrznych USA przyleciało do Łasku po tym jak Stany Zjednoczone zdecydowały się zwiększyć pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich, w związku z wydarzeniami na Krymie.

Z kolei spadochroniarze to żołnierze polskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej. Kompania Amerykanów pod koniec kwietnia przyleciała na ćwiczenia do Polski. Szkolą się z Polakami na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podobne ćwiczenia z udziałem wojsk lądowych USA odbywają się też w krajach bałtyckich.

Zgodnie z zapowiedziami Pentagonu zarówno lotnicy, jak i spadochroniarze, mają przebywać na ćwiczeniach w Polsce do końca roku.

Polskie Siły Powietrzne posiadają 48 samolotów F-16. Nasz kraj wybrał ten typ samolotu w 2002 r. W 2006 r. pierwsze dwa samoloty wylądowały na poznańskich Krzesinach. W Polsce maszyny, zdolne wykonywać misje myśliwskie, rozpoznawcze i bombowe, otrzymały nadaną im w konkursie nazwę Jastrząb. Siły Powietrzne używają samolotu w wersji C/D Block 52+, jest to najnowocześniejszy wariant F-16 w NATO. Dwie eskadry polskich F-16 stacjonują w Poznaniu-Krzesinach, jedna w Łasku.

W środę sześć polskich F-16 z Łasku ma przelecieć nad warszawskim Traktem Królewskim na zakończenie głównych uroczystości z okazji 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów do parlamentu w 1989 r. Warunkiem jest odpowiednia pogoda - lot ma się odbyć na wysokości minimum 300 metrów, ale pułap chmur powinien wynosić minimum 800 metrów.

Barack Obama w Polsce - czytaj więcej>>>>

IAR,PAP,kh