Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 18.06.2014

Afera taśmowa. SLD: nie będzie rozmów z PSL

Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zamierza rozmawiać z PSL w sprawie tak zwanej afery podsłuchowej. W tej sprawie zapowiedział za to trzy wnioski do Najwyższej Izby Kontroli.
Sejm RPSejm RPsejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski
Posłuchaj
  • Leszek Aleksandrzak, wiceszef klubu SLD: partnerem dla Sojuszu jest premier Donald Tusk (IAR)
  • Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS: możemy rozmawiać z PSL, ale po co (IAR)
  • Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu: jeszcze nie wiemy, czy będziemy rozmawiać z Januszem Piechocińskim (IAR)
Czytaj także

Poseł Sojuszu Leszek Aleksandrzak powiedział w Sejmie, że dla jego ugrupowania PSL jest partią współodpowiedzialną za kryzys. - Dla SLD partnerem z tej koalicji jest premier Donald Tusk - mówił w Sejmie Aleksandrzak. Dodał, że z Januszem Piechocińskim Sojusz będzie rozmawiać, gdy ludowcy przejdą do opozycji. Teraz rozmowa jest - zdaniem SLD - bezprzedmiotowa: - Żadnych rozmów nie będzie. Szkoda paliwa, jeżdżenia i próbowania rozmawiania. SLD rozmawiać nie będzie - powiedział Leszek Aleksandrzak.
Rano, po spotkaniu z kierownictwem PSL, Janusz Piechociński zapowiedział rozmowy z innymi ugrupowaniami o sytuacji po ujawnieniu afery podsłuchowej. Lider ludowców mówił, że chciałby przywrócić dialog w polskiej polityce.
W sprawie afery podsłuchowej SLD na briefingu w Sejmie zapowiedział trzy wnioski do NIK. Mają one dotyczyć skontrolowania pracy nad ustawą o NBP, kontroli w resorcie skarbu, spółce Polskie Inwestycje Rozwojowe i współpracy rządu z Mennicą Polską.

"Można, ale po co"?

Prawo i Sprawiedliwość nie mówi nie, ale pyta po co ma rozmawiać z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Rano prezes PSL-u Janusz Piechociński zapowiedział rozmowy z liderami ugrupowań sejmowych w celu przywrócenia dialogu w polityce, wobec zagrożenia interesu państwa, w związku z tak zwaną aferą podsłuchową.
Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS-u nie do końca rozumie potrzebę takiej rozmowy i przypomina propozycję złożoną ludowcom: albo wciąż tkwią oni "w sitwie", albo przyłączają się do wniosku PiS o odwołanie rządu DonaldaTuska.
Błaszczak mówi, że nie widzi przeszkód, by spotkać się z Januszem Piechocińskim, ale ma wrażenie, że prezesowi PSL-u nie chodzi o zmianę w kraju, ale o targi w ramach rządu.

Decyzja w przyszłym tygodniu

Twój Ruch jeszcze nie wie, czy będzie rozmawiał z PSL na temat afery podsłuchowej. - Co więcej mogę powiedzieć, skoro nie znam nawet tematu rozmowy - powiedział Andrzej Rozenek. Dodał, że decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu na posiedzeniu klubu.
Z ujawnionych przez "Wprost" materiałów wynika, że zarejestrowane zostało między innymi spotkanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Rozmowa miała dotyczyć między innymi tego, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł Platformie Obywatelskiej w trudnych wyborczych latach.
Profesor Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz zmian w prawie.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>

IAR, to