Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 20.06.2014

Świat o polskich podsłuchach: czy skorzysta Rosja?

Coraz więcej Zachodnich mediów przygląda się aferze taśmowej w Polsce. Niemiecki "Suedduetsche Zeitung" zastanawia się komu może ona służyć.
Światowe media zastanawiają się czy rząd przetrwa ujawnienie taśm przez tygodnik WprostŚwiatowe media zastanawiają się czy rząd przetrwa ujawnienie taśm przez tygodnik "Wprost"PAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Dziennik „La Libre Belgique” pisze o tym, że skandal z nagraniami może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w naszym kraju. O szczegółach z Brukseli Magdalena Skajewska/IAR
  • Niemiecka prasa coraz więcej uwagi poświęca aferze podsłuchowej w Polsce. O sprawie informuje m.in dziennik "Suedduetsche Zeitung”. Relacja z Berlina, Wojciech Szymański/IAR
Czytaj także

W artykule pod tytułem "Warszawskie machlojki” gazeta opisuje przebieg afery, która - jak czytamy - zatrzęsła polskim rządem. Dziennik dodaje, że skandal może się jeszcze rozszerzyć i obciążyć kolejnych polityków, bo podsłuchanych rozmów może być więcej.

Komentator gazety nazywa założenie podsłuchów łajdactwem i zastanawia się, komu służy wywołana afera. Jak czytamy, beneficjentem może stać się Prawo i Sprawiedliwość, bo ujawnienie niemoralnej umowy między rządem, a bankiem centralnym dodaje partii skrzydeł.

O wiele bardziej wybuchowe byłoby jednak, gdyby za sprawą stały rosyjskie tajne służby - ocenia komentator. Jak podkreśla, w sporze o Ukrainę, Rosji mogłoby zależeć na destabilizacji Polski. To tłumaczy, dlaczego premier Donald Tusk "tak rezolutnie rzuca się do walki" - czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.

"Tusk na katapulcie"

Afera zauważyły także belgijskie media. Dziennik "La Libre Belgique” napisał o tym, że skandal z nagraniami może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w naszym kraju.

W artykule "Tusk na katapulcie” czytamy, że "długi weekend, który rozpoczął się w Polsce zapowiada się gorąco dla klasy politycznej, która zwołuje liczne spotkania, by znaleźć rozwiązanie sytuacji”. O polskim skandalu napisał także brukselski portal Euractiv,  powołując się na informacje agencji Reutera. W artykule "Podsłuchy wstrząsnęły Polską” czytamy o zajściach w siedzibie Wprost, które - jak twierdzi opozycja - są zagrożeniem dla wolności mediów. Tymczasem - jak zauważa Euractiv - to przecież w tym roku nasz kraj świętował 25 lat wolności.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>

IAR/iz