Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 24.06.2014

Putin zaproponował uchylenie zezwolenia na użycie wojsk na Ukrainie

- Prezydent Rosji zwrócił się do Rady Federacji (izby wyższa rosyjskiego parlamentu), by uchyliła wydane mu 1 marca zezwolenie na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Władimir PutinWładimir PutinPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Posłuchaj
  • Władimir Putin nie chce już prawa do wysyłania armii zagranicę. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Jak powiedział Pieskow, Władimir Putin wysłał w tej sprawie list do przewodniczącej Rady Federacji Walentiny Matwinienko. Rosyjski przywódca wyjaśnił w nim, że podjął taką decyzję, by uspokoić sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie od początku kwietnia toczą się walki między prorosyjskimi separatystami a armią ukraińską.
Zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Andriej Klimow podał, że izba rozpatrzy wniosek prezydenta w środę na plenarnym posiedzeniu.
Prezydent Ukrainy uznał decyzję Putina za pierwszy krok w kierunku normalizacji sytuacji na wschodzie jego kraju. Jest to "pierwszy praktyczny krok od czasu kiedy prezydent Rosji oficjalnie poparł ukraiński plan pokojowy" - oceniły służby prasowe Petra Poroszenki.
Zawieszenie broni na wschodzie
W piątek, 20 czerwca, ukraiński prezydent ogłosił, że od tego dnia do 27 czerwca siły rządowe przerywają działania bojowe, by umożliwić nielegalnym grupom złożenie broni. Dopiero we wtorek, 23 czerwca, przywódcy separatystów w dwóch wschodnich obwodach, donieckim i ługańskim, zgodzili się na przestrzeganie zawieszenia broni.

Wcześniej, w obecności wysłanniczki OBWE Heidi Tagliavini i ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa, w Doniecku odbyło się spotkanie przedstawiciela władz Ukrainy, byłego prezydenta tego kraju Leonida Kuczmy z reprezentantami tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). 
Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>
Poroszenko przedstawił także w piątek 15-punktowy plan mający na celu uregulowanie sytuacji na wschodzie kraju. Przewiduje on m.in. gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników rozmów pokojowych, utworzenie 10-kilometrowej strefy buforowej na granicy ukraińsko-rosyjskiej i opuszczenie przez nielegalne grupy zbrojne terytorium państwa ukraińskiego.
Putin poparł plan, choć ocenił, że nie będzie on skuteczny bez praktycznych działań zmierzających do rozpoczęcia procesu negocjacyjnego.
"By nie doszło do rozlewu krwi"

1 marca Rada zwróciła się do Putina o podjecie działań "mających na celu ustabilizowanie sytuacji na Krymie". W odpowiedzi, prezydent Rosji złożył do Rady wniosek o wydanie zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. Umotywował go koniecznością ochrony zdrowia i życia obywateli Federacji Rosyjskiej i członków sił zbrojnych FR na półwyspie.
"W związku z nadzwyczajną sytuacją, powstałą na Ukrainie, zagrożeniem życia obywateli Federacji Rosyjskiej, naszych rodaków, składu osobowego kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, stacjonującego zgodnie z międzynarodowym układem na terytorium Ukrainy (Autonomiczna Republika Krymu), na podstawie punktu g części 1. artykułu 102. Konstytucji Federacji Rosyjskiej przedkładam Radzie Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej wniosek o użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy do czasu normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju" - napisał wówczas Putin w swym wniosku.
Wniosek poparło 90 członków Rady, czyli wszyscy, którzy zarejestrowali się na nadzwyczajnym posiedzeniu izby. Rada Federacji liczy 166 członków - po dwóch z każdego z 83 regionów FR. Senatorowie uznali, że interwencja zbrojna na Ukrainie jest konieczna, aby zapobiec rozlewowi krwi.
Krym przyłącza się do Rosji
11 marca połączone zgromadzenie radnych Rady Najwyższej Republiki Autonomicznej Krymu i Rady Miejskiej Sewastopola przyjęło deklarację niepodległości obu jednostek jako Republiki Krymu. W deklaracji powołano się wprost na przypadek Kosowa i wyrok z 22 lipca 2010 roku, w którym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jednostronna deklaracja niepodległości Kosowa nie narusza prawa międzynarodowego.
16 marca, w regionalnym referendum, mieszkańcy półwyspu opowiedzieli się za poszerzeniem autonomii Krymu. Dzień później nieuznawane przez Ukrainę władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem oraz zwróciły się do Rosji o przyjęcie w jej skład. Tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.
18 marca podpisano umowę między Rosją a Republiką Krymu i miastem wydzielonym Sewastopol o włączeniu ich do Rosji jako nowych podmiotów federacji. Umowa ta weszła w życie z dniem ratyfikacji, co nastąpiło 21 marca. Tego samego dnia dokonano odpowiednich zmian w Konstytucji Rosji dopisując do niej dwa nowe podmioty federacji - Republikę Krymu i miasto federalnego znaczenia Sewastopol, które włączono do nowo utworzonego Krymskiego Okręgu Federalnego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''