Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 26.06.2014

SLD: będą wnioski o odwołanie szefów MSW i MSZ

Rząd wygrał sejmowe głosowanie o wotum zaufania, ale opozycja nie składa broni. Partia Leszka Millera zapowiedziała złożenie w Sejmie wniosków o odwołanie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego oraz ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i były minister finansów Jacek RostowskiSzef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i były minister finansów Jacek RostowskiPAP/Tomasz Gzell

To ciąg dalszy afery taśmowej. Zarówno Radosław Sikorski, jak i Bartłomiej Sienkiewicz to główni bohaterowie nielegalnych rozmów, które zostały opublikowane przez tygodnik "Wprost". Jak wynika z tych nagrań, obaj ministrowie - w dość niewybredny sposób - wypowiadali się na różne tematy. Szef polskiej dyplomacji krytycznie wypowiadał się na temat stosunków polsko-amerykańskich.

Rząd na podsłuchu. Serwis specjalny portalu Polskiego Radia >>>

Zdaniem SLD obaj ministrowie nie powinni dłużej pełnić swoich funkcji. - Domagamy się dymisji ministrów skompromitowanych w oczach opinii publicznej treścią ujawnionych nagrań: Bartłomieja Sienkiewicza i Radosława Sikorskiego. Ich dalsze funkcjonowanie w roli członków Rady Ministrów dewastuje zaufanie obywateli do państwa - napisano w uchwale władz partii.
Jak mówił dziennikarzom sekretarz Sojuszu Krzysztof Gawkowski "zarząd krajowy upoważnił kierownictwo SLD do podjęcia szerokich konsultacji ze wszystkimi klubami, które chcą wyjaśnić tę sprawę". - Po pierwsze chcemy skonsultować wnioski o wotum nieufności wobec ministra Sienkiewicza i Sikorskiego - powiedział.

W ocenie polityków SLD, "mamy do czynienia z kryzysem rządzącej formacji, a nie z kryzysem państwa". W tej sytuacji zobowiązano parlamentarzystów oraz wszystkich członków Sojuszu do kierowania do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli "wystąpień mających na celu wyjaśnienie poszczególnych wątków tzw. afery taśmowej". Sojusz uważa, że kontrole powinny objąć MSW, Ministerstwo Skarbu i MSZ.

W poniedziałek wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych złożył już klub PiS. Prawdopodobnie będzie on rozpatrywany na następnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na 9-11 lipca.
W środę Sejm głosował nad złożonym przez premiera Donalda Tuska wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Poparło go 237 posłów, przeciwko były 203 osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu.

PAP/asop

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>