Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 11.07.2014

Gorący dzień w Sejmie. Minister Sienkiewicz zostaje [NA ŻYWO]

Po czwartkowym przeszukaniu biura poselskiego szefa klubu PSL Jana Burego, jego partia domaga się wyjaśnień. Waldemar Pawlak chce przerwania obrad Sejmu. Na spotkanie z ludowcami przybył premier.
Premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz przed głosowaniemPremier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz przed głosowaniemPAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Waldemar Pawlak z PSL-u występuje z wnioskiem indywidualnym w związku ze sprawą przeszukania biura poselskiego Jana Burego. Były szef ludowców przemawiając w Sejmie zawnioskował o przerwę w obradach Izby do 22 lipca/IAR
  • Waldemar Pawlak chce odroczyć głosowanie nad wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych. Wniosek kompletnie nieuzasadniony - mówi sekretarz generalny PO Paweł Graś/IAR
  • Szef PSL Janusz Piechociński: wokół wniosku o odwołanie ministra stało się zdumiewająco zbyt wiele (IAR)
  • Premier Donald Tusk: mamy tutaj wspólne zdanie (IAR)
Czytaj także

13.34

Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Przeciwko wnioskowi głosowało 235 posłów. Odwołania Bartłomieja Sienkiewicza chciało 213 posłów. Jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu. Był to Waldemar Pawlak. W głosowaniu wzięło udział 449 posłów.

13.32

Sejm odrzucił wniosek Waldemara Pawlaka o przerwanie obrad do 22 lipca.

13.26

Prokuratura nie może działać według kalendarza prac Sejmu. Działamy zgodnie z własnym kalendarzem i harmonogramem śledztwa podyktowanym dobrem tego śledztwa - powiedział prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.
Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski oświadczył, że "działania prokuratury w śledztwie ws. powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury nie mają żadnego związku z wydarzeniami politycznymi". - Żaden polityk ani żadna osoba pełniąca funkcje publiczne nie jest podejrzanym w tej sprawie - dodał.

13.20

Dzisiejsze zamieszanie w Sejmie wynika z walki o przywództwo w PSL. Tak profesor Wawrzyniec Konarski odniósł się do niepewności w koalicji rządzącej.

13.18

Szef sejmowej komisji służb specjalnych Zbigniew Sosnowski z PSL powiedział, że we wtorek zostanie zwołane posiedzenie komisji ds. służb w sprawie posła Jana Burego, którego m.in. biuro przeszukała w czwartek CBA na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

13.16

Szef PSL Janusz Piechociński potwierdził, że w piątek odbędzie się głosowanie w sprawie wniosku o odowołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Lider ludowców poinformował o tym po spotkaniu klubu PSL z premierem Donaldem Tuskiem.
Donald Tusk pytany po posiedzeniu klubu PSL, czy zapadła decyzja, że głosowanie w sprawie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza odbędzie się jeszcze w piątek powiedział: - Wydaje się, że mamy tutaj jednak wspólne zdanie. Jak dodał, rozmowa na posiedzeniu klubu PSL była "otwarta".

13.03

Dzisiaj głosowanie ws. ministra Sienkiewicza - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

12.58

Zakończyło się spotkanie premiera z ludowcami.

Premier
Premier Donald Tusk w drodze na posiedzenie klubu PSL w przerwie posiedzenia. Sejmu/fot. PAP/Tomasz Gzell

 

12.33

Premier Donald Tusk przybył w piątek na posiedzenie klubu PSL. Ludowcy spotkali się po tym, jak były szef partii Waldemar Pawlak zaproponował, aby ogłosić przerwę w posiedzeniu Sejmu do 22 lipca.

TVN24/x-news

Tusk ocenił w piątek, wchodząc na posiedzenie klubu PSL, że lepiej byłoby jeszcze w piątek głosować nad wnioskiem PiS ws. odwołania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

12.32

- Podczas posiedzenia klubu Platformy Obywatelskiej nie zapadły żadne decyzje - wynika z rozmów PAP w klubie partii. Po posiedzeniu premier Donald Tusk rozmawiał z marszałek Sejmu Ewą Kopacz.
Z kolei Grzegorz Schetyna z PO powiedział, że sprawa jest bardzo poważna, dlatego - w sprawie wniosku o przerwanie posiedzenia Sejmu - konieczna jest decyzja całego Sejmu. - Pytałbym ministra spraw wewnętrznych, jakie jest jego zdanie w sprawie Burego, pytałbym prokuratora generalnego, bo to jednak nie często się zdarza, że jest rewizja w mieszkaniu posła - podkreślił Schetyna.
Dopytywany, czy jest za przełożeniem posiedzenia Sejmu do 22 lipca, Schetyna powiedział: - Jest poważny problem, stąd rozmowy.

12.30

- To, co się dzieje, jest niewytłumaczalne w logice polskiej demokracji - powiedział Janusz Piechociński, odnosząc się do wniosku o przełożenie głosowania na 22 lipca. - Nie wolno ulegać emocjom. Proszę zwrócić uwagę, do czego doprowadziliśmy. Zawsze może ktoś wyjść i powiedzieć, że były próby nacisku na posłów. Sejmu nie można sparaliżować - ocenił Janusz Piechociński.


TVN24/x-news

12.25

Wniosek Waldemara Pawlaka kompletnie nieuzasadniony - mówi sekretarz generalny PO Paweł Graś.
Jak dodał, według PO, Waldemar Pawlak był w mniejszości ze swoim wnioskiem w klubie PSL. - Trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu dwóch tygodni zmusić czy wpływać na prokuraturę, żeby złożyła satysfakcjonujące wyjaśnienia. Ja przypomnę, że w tej samej sprawie dokonano przeszukań u jednego z ministrów PO i nie robiliśmy z tego powodu cyrku na mównicy sejmowej, po prostu trzeba pozwolić prokuraturze działać - oświadczył Paweł Graś.

12.08

W piątek w Sejmie zebrał się klub Platformy Obywatelskiej. Posłowie PO spotkali się ws. wniosku Waldemara Pawlaka.

11.38

Przerwa w obradach i zwołanie konwentu seniorów przed głosowaniem nad wotum nieufności wobec szefa MSZ. 

11.30

Wincenty Elsner z Twojego Ruchu stwierdził, że między działaniami prokuratury i CBA a dzisiejszym głosowaniem nad wotum niefuności wobec ministra Sienkiewicza istnieje związek. Zaznaczył, że CBA jest podległa premierowi i posłom należą się od niego wyjaśnienia w sprawie jej działań w ostatnim czasie.

11.24

Były prezes PSL Waldemar Pawlak chce przerwać obrady Sejmu do 22 lipca do czasu wyjaśnienia sprawy płatnej protekcji na Podkarpaciu. Zaznaczył, że występuje indywidualnie a nie w imieniu ludowców. Pawlak argumentował, że posłowie nie powinni głosować ws. wotum w atmosferze zastraszenia, zażądał także od premiera i prokuratora generalnego informacji na temat zarzutów, jakie miałyby grozić posłowi Buremu.

Sejm/x-news

11.17

Posłowie PSL i opozycji zażądali informacji wyjaśnień w sprawie czwartkowych przeszukań przez CBA między innymi biura poselskiego szefa klubu PSL Jana Burego.

Prezes PSL Janusz Piechociński złożył dwa wnioski - o informację rządu ws. czwartkowego przeszukania CBA w biurze Jana Burego, a także ws. zwołania w trybie pilnym posiedzenia sejmowej speckomisji.

IAR, PAP, bk