Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 22.07.2014

Likwidacja WSI. Sejm zajmie się wnioskiem o powołanie komisji śledczej

Sejm zdecydował we wtorek o skierowaniu do pierwszego czytania wniosku partii Janusza Palikota o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.
Posłuchaj
  • Jarosław Kaczyński o wniosku złożonym przez Twój Ruch (IAR)
  • Ewa Kopacz o wniosku złożonym przez Twój Ruch (IAR)
Czytaj także

Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ds. WSI zaplanowano na piątek. Za utrzymaniem tego punktu w porządku obrad zagłosowało 272 posłów (wszyscy obecni na sali posłowie PO, TR, SLD oraz 18 posłów PSL i 3 niezależnych), przeciwko było 147 (PiS, Sprawiedliwa Polska, 4 posłów PSL oraz 5 posłów niezależnych), a 7 wstrzymało się od głosu (w tym 6 z PSL).

Czterej posłowie PSL, którzy zagłosowali przeciwko dalszym pracom nad wnioskiem to: Eugeniusz Kłopotek, Waldemar Pawlak, Marek Sawicki i Józef Zych. We wtorek rano przed posiedzeniem Sejmu rzecznik klubu PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że ludowcy nie wypracowali jednolitego stanowiska w tej sprawie, dlatego w głosowaniu nad tym punktem nie będzie obowiązywać dyscyplina, a każdy poseł Stronnictwa będzie głosować według własnej opinii w tej sprawie.

Na początku roku, kiedy wniosek TR trafił do Sejmu, przeciwny powołaniu komisji był Donald Tusk. Podkreślał wówczas, że "jako premier polskiego rządu powinien chronić państwo polskie od niepotrzebnych erupcji, jeśli chodzi o informacje dotyczące naszych służb".

Raport z likwidacji WSI - czytaj więcej >>>

Zgodnie z propozycją partii Janusza Palikota, komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Wnioskodawcy postulują, aby komisja oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dot. likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Macierewicza i Jana Olszewskiego, materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i jego opublikowania przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ponadto komisja miałaby zbadać, czy w trakcie prac Komisji Weryfikacyjnej i tworzenia raportu przestrzegano procedur dotyczących postępowania z informacjami niejawnymi, czy treść raportu przed opublikowaniem udostępniano osobom nieupoważnionym, czy były przecieki do mediów, a także skutki opublikowania raportu w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski.

Komisja miałaby też przyjrzeć się przyczynom umorzenia pod koniec 2013 r. śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj