Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 28.07.2014

Konflikt w Strefie Gazy. Nadzwyczajne posiedzenie w ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w nocy z niedzieli na poniedziałek do "natychmiastowego i bezwarunkowego przerwania ognia" w Strefie Gazy z powodów humanitarnych.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu.Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu.PAP/EPA/JASON SZENES

Uzgodnione podczas nadzwyczajnego posiedzenia RB ONZ oświadczenie zawiera apel do Izraela i sprawującego władzę w Strefie Gazy Hamasu aby okres zawieszenie działań bojowych obowiązywał w ciągu całego muzułmańskiego święta Eid al-Fitr obchodzonego na zakończenie świętego miesiąca Ramadan "a także później". Święto Eid al-Fitr rozpoczyna się w poniedziałek. Okres zawieszenia ognia ma być wykorzystany do dostarczenia pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej.

>>> Dramat palestyńskich dzieci w Strefie Gazy >>>

W oświadczeniu, którego projekt opracowała Jordania, zaapelowano też o respektowanie międzynarodowego prawa humanitarnego, zwłaszcza w części dotyczącej ochrony ludności cywilnej oraz o "podjęcie starań zmierzających do zawarcia trwałego porozumienia rozejmowego".

Inwazja Izraela na Gazę - tu czytaj więcej >>>

Kolejna faza walk w Strefie Gazy trwa już od prawie 3 tygodni. Wysiłki dyplomatyczne, mające na celu zakończenie walk, którym przewodził sekretarz stanu USA John Kerry, nie przyniosły większych rezultatów. Izrael i Hamas przedstawiły warunki wydające się nie do pogodzenia.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Hamas odrzucił rozejm, którego w nocy z soboty na niedzielę przestrzegał Izrael. W niedzielę rano wojsko izraelskie poinformowało, że wznawia swoje operacje w Strefie Gazy z powodu "nieustannego ostrzału rakietowego". Od niedzielnego poranka zginęło tam co najmniej siedmiu Palestyńczyków.

Prezydent USA wezwał w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do "natychmiastowego i bezwarunkowego" wstrzymania ognia w Strefie Gazy. Dodał, że "jakiekolwiek trwałe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego musi przewidywać rozwiązanie ugrupowań terrorystycznych i demilitaryzację Gazy". Barack Obama wyraził zaniepokojenie wzrastającą liczbą ofiar wśród cywilnej ludności palestyńskiej oraz w Izraelu.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

Według źródeł palestyńskich, podczas rozpoczętej 8 lipca izraelskiej operacji wojskowej śmierć poniosło 1062 Palestyńczyków, a ponad 6 tysięcy zostało rannych. Po stronie Izraela zginęło 43 żołnierzy i trzech cywilów. Izrael rozpoczął ofensywę lądową na Strefę Gazy argumentując, że chce w ten sposób położyć kres ciągłym atakom rakietowym na swoje terytorium.

Zaostrzenie konfliktu
Obecne zaostrzenie konfliktu ma związek z wydarzeniami sprzed kilku tygodniu. W czerwcu została porwana grupa izraelskich nastolatków. Trójka młodych Żydów zniknęła na Zachodnim Brzegu. Ich ciała zostały odnalezione po kilkunastu dniach. O ich zamordowanie władze Izraela oskarżyły Hamas. Pogrzeb Izraelczyków przerodził się w wielką manifestację. Tego samego dnia został porwany młody Palestyńczyk. Wkrótce odnaleziono jego zwłoki. Został spalony żywcem. Do tej zbrodni przyznali się żydowscy ekstremiści. Palestyńczycy wyszli na ulice wschodniej Jerozolimy i innych miast. Doszło do zamieszek. Wkrótce też na terytorium Izraela spadły rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy.

'' PAP/IAR/aj