Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 01.08.2014

Prezes ZUS: OFE wybrało około 1,7 miliona osób

ZUS spodziewa się, że deklarację przekazywania części składki do OFE wybrało około 1,7 - 1,75 mln osób - poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUSZbigniew Derdziuk, prezes ZUSPolskie Radio

Na pytanie TVN BiŚ, ile wpłynęło deklaracji na godzinę 8:30 w piątek 1 sierpnia, Derdziuk powiedział: - Tych, których zarejestrowaliśmy jest 1 mln 570 tys.

- Spodziewamy się jeszcze ok. 100 tys. albo i więcej deklaracji, które przyjdą pocztą (...). Będziemy mieli około 1,7 mln. Myślę, że nie ma szansy (na przekroczenie 2 mln), choć szacuję, że będzie jeszcze 100-150 tys. (...) To i tak duża liczba, większa niż spodziewaliśmy się - powiedział Derdziuk.

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Prawo wyboru dotyczyło tylko nowych składek emerytalnych

Od roku 1999 OFE, które były przymusowe otrzymały łącznie 202 miliardy złotych emerytalnych składek. Pierwsze świadczenia wypłacane z OFE wynosiły kilkanaście do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zarządzające funduszami Powszechne Towarzystwa Emerytalne tłumaczyły tak niskie wypłaty zbyt krótkim okresem oszczędzania.

Teraz mieliśmy wybór. Jeśli ktoś chciał, by całość jego emerytalnej składki wędrowała do ZUS, nie musiał wysyłać żadnych deklaracji. Prawo wyboru zaś dotyczyło tylko nowych składek emerytalnych, a więc tych, które będą dopiero pobierane z naszych wynagrodzeń. Jeśli nawet zdecydowaliśmy się na ZUS, to składki zgromadzone wcześniej w OFE pozostaną pod zarządzaniem funduszu. Dopiero na dziesięć lat przed emeryturą będą stopniowo przekazywane do ZUS.

<<<Minister finansów Mateusz Szczurek: pewnie zostanę w ZUS>>>

Decyzja nie była ostateczna

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie była ostateczna. Będzie ją można zmienić za dwa lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co cztery lata.

Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5 % oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS.

Czytaj też<<<Wiceminister finansów: dobrze, że tylu Polaków postawiło na ZUS>>>

IAR,PAP,kh