Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabela Zabłocka 03.08.2014

Rosja zaatakowała Amerykanów dzień po zestrzeleniu MH17

Amerykański samolot szpiegowski uciekł przed rosyjskimi myśliwcami do szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Stało się to 18 lipca, czyli dzień po zestrzeleniu nad Ukrainą malezyjskiego boeinga. Informację o tym, podała teraz stacja CNN.
Samolot szpiegowski RC-135 musiał uciekać przed rosyjskimi myśliwcamiSamolot szpiegowski RC-135 musiał uciekać przed rosyjskimi myśliwcamiUnited States Air Force/Wikipedia/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:55thoperationsgroup-rc135u.jpg

RC- 135 Rivet Joint wleciał w szwedzką przestrzeń powietrzną bez zgody Sztokholmu. Był to jednak najszybszy sposób uniknięcia konfrontacji z rosyjskimi myśliwcami.

Amerykańska maszyna wykonywała misję szpiegowską w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Prowadziła elektroniczny nasłuch nad obszarem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Została jednak wykryta przez naziemny radar. Rosjanie poderwali co najmniej jeden samolot, żeby przychwycić szpiegowskiego RC-135.

Amerykański Departament Stanu poinformował, że prowadzi rozmowy ze Szwecją by uzgodnić odpowiednie procedury na wypadek podobnych zdarzeń, które mogą się jego zdaniem powtarzać.

Wnętrze
Wnętrze szpiegowskiego RC-135 / fot:Wikipedia http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RC-135_Rivet_Joint_maintenance_2006-11-16.jpg

Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie >>>

Rosyjskie i amerykańskie samoloty często natykają się na siebie , zarówno w Europie Północnej , jak i na obszarze pomiędzy rosyjskim Dalekim Wschodem a Alaską. Według jednego z urzędników - informatorów CNN,  takie namierzanie samolotu przez naziemny radar i wysyłanie myśliwca, to niezwykły przypadek. .

To już druga, potencjalnie niebezpieczna sytuacja w ciągu ostatnich kilku miesięcy. 23 kwietnia rosyjski Su-27 leciał bardzo blisko amerykańskiego RC135U nad Morzem Ochockim.

Boeing RC-135 jest samolotem zwiadowczym. Zajmuje się rozpoznaniem fotograficznym i elektronicznym. T
Kryzys na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

CNN/polskieradio.pl/iz

''