Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 12.08.2014

Licealiści z Wrocławia wrócili z Liberii ogarniętej epidemią Eboli

Licealiści pojechali jako wolontariusze do obozu dla dzieci z najbiedniejszych, liberyjskich rodzin. Do Polski wrócili 3 sierpnia. Dwa dni później obóz, w którym pomagali, zamknięto z obawy przed Ebolą.
Posłuchaj
  • Dr Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: jeśli wystąpią objawy, trzeba zgłosić się do Sanepidu lub szpitala zakaźnego (IAR)
Czytaj także

O sprawie dziewięciorga uczniów salezjańskiego liceum we Wrocławiu doniosła "Panorama" TVP2.
Uczniowie przyznawali przed wyjazdem, że boją się chorób tropikalnych. Księża salezjanie podkreślają, że przed wyjazdem rodzice dzieci podpisywali oświadczenia, że zdają sobie sprawę z sytuacji panującej w Liberii.
Na razie licealiści nie wykazują objawów zakażenia gorączką krwotoczną. Nikt z młodych uczniów nie został przebadany i nie ma takiej konieczności. - Osoby, które wróciły z tego regionu, powinny bacznie obserwować siebie i swoich bliskich" - mówiła "Panoramie" doktor Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Jeśli wystąpią objawy, trzeba zgłosić się do najbliższego oddziału Sanepidu albo do najbliższego szpitala zakaźnego - dodała.
Według ekspertów, prawdopodobieństwo że któryś z wrocławskich licealistów został zarażony, jest niewielkie. Nie przebywali bowiem w bezpośrednim kontakcie z chorymi. Wirus Ebola atakuje najczęściej w pierwszych czterech dniach, czasem może się jednak ujawnić do 21 dni po zakażeniu. Do momentu wystąpienia objawów chory nie zaraża innych.

O epidemii Ebola - tu czytaj więcej >>>

Obecna epidemia Eboli rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone, Liberii i Nigerii. Liczba osób zarażonych wynosi obecnie ok. 2 tys., a ofiar śmiertelnych prawie tysiąc.

Gorączkę krwotoczną Ebola wywołuje wirus Ebola należący do rodziny Filoviridae - jednoniciowych wirusów RNA. Jego rezerwuarem są prawdopodobnie owocożerne nietoperze, często spożywane w krajach Afryki (w Polsce nie występują). Zarazić się wirusem od człowieka można poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej, zwłaszcza krwią.

Objawy rozpoczynają się po okresie trwającym nawet 21 dni i początkowo przypominają grypę. Zarażony odczuwa bóle mięśni, dreszcze, ma wysoką gorączkę. Później pojawiają się wymioty, bóle klatki piersiowej i wysypka. Chory słabnie, następują obfite krwawienia wewnętrzne, z jam ciała, a nawet poprzez pory skóry. Umiera od 50 do 90 proc. chorych. Jeśli chory przeżył dwa tygodnie od wystąpienia gorączki, ma szansę wyzdrowieć.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

IAR/asop

''