Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jakub Śliwiński 18.08.2014

Czy Szkocja będzie niepodległa?

Szkockie referendum niepodległościowe już za miesiąc. 18 września br. obywatele odpowiedzą na pytanie, czy ich kraj powinien zostać niepodległym państwem. Będzie to ostatni etap trwającej dwa lata kampanii.
Posłuchaj
  • Referendum niepodległościowe w Szkocji już za miesiąc - relacja Grzegorza Drymera (IAR)
Czytaj także

Premier szkockiego rządu w Edynburgu, Alex Salmond, a zarazem pomysłodawca referendum odwiedzi dzisiaj hrabstwo Arbroath. To historyczna kraina, gdzie w 1320 roku szkockie rycerstwo ogłosiło deklarację zatwierdzającą niepodległość po okresie wojen z Anglią. Oświadczenie stanowiące katechizm obywateli tego narodu, głosi: „Dopóki żyć nas będzie choćby tylko stu, nigdy, na żadnych warunkach nie poddamy się władzy Anglii. (…) Nikt uczciwy nie odda wolności, chyba że wraz z życiem”.

Mimo szeregu odniesień historycznych, z przeprowadzonych przed tygodniem sondaży wynika, że Szkoci są zwolennikami utrzymania unii z Anglią. Entuzjaści tej opcji uzyskali w sondażach przewagę kolejno, 13 i 20 procent głosów. Niezdecydowanych jest 6 procent głosujących.

Zdaniem premiera Alexa Salmonda jest to różnica do zniwelowania. Od dzisiaj w szkockiej prasie ukazywać się będą ogłoszenia, sfinansowane przez rząd w Londynie. Dają one do zrozumienia, że: "głos za niepodległością, to głos za zerwaniem raz na zawsze".

Projekt odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii powstał w 2007 roku, z inicjatywy premiera Alexa Salmonda ze Szkockiej Partii Narodowej. 15 października 2012 roku premierzy Wielkiej Brytanii oraz Szkocji podpisali w Edynburgu porozumienie, zgodnie z którym referendum niepodległościowe odbędzie się 18 września 2014 roku.

IAR/jś