Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 19.08.2014

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony o kolejną dobę

Ustalono tak podczas trwających w Kairze negocjacji pokojowych. Wszystko po to, aby dać negocjatorom więcej czasu.
UNICEF alarmuje, że tysiące palestyńskich dzieci w Strefie Gazy zmaga się teraz z ranami fizycznymi i psychicznymi. Wiele z nich straciło całe rodziny albo domy, a ślady przeżyć będą obecne w ich psychice do końca życiaUNICEF alarmuje, że tysiące palestyńskich dzieci w Strefie Gazy zmaga się teraz z ranami fizycznymi i psychicznymi. Wiele z nich straciło całe rodziny albo domy, a ślady przeżyć będą obecne w ich psychice do końca życiaPAP/EPA/SAMEH RAHMI

Dotychczasowe, pięciodniowe zawieszenie broni zakończyło się o 23.00 polskiego czasu. Przedłużenie udało sie uzgodnić w ostatnich minutach. Najpierw poinformowali o tym Palestyńczycy, a później informację taką potwierdził Izrael.

Negocjacje w Kairze trwają już kilkanaście dni i wciąż niewiele wskazuje, by miały posunąć się naprzód. Kością niezgody jest m.in. żądanie Hamasu, by Izrael zniósł blokadę Strefy Gazy. Z kolei Izrael domaga się całkowitego rozbrojenia Hamasu.

Wojna w Gazie - tu czytaj więcej >>>

Izraelski premier Benjamin Netanjahu mówił wcześniej, że jego kraj nie pójdzie na żadne ustępstwa w kwestiach bezpieczeństwa. - Jeśli Hamas myśli, że przykryje swoje militarne straty sukcesem dyplomatycznym, to się myli. Tak długo jak nie będzie spokoju, Hamas będzie doświadczał naszej bardzo srogiej odpowiedzi - podkreślał Netanjahu. Także Hamas zapowiada, że nie pójdzie na ustępstwa i że Izrael musi zaakceptować żądania Palestyńczyków.

<<<Premier Izraela: nie będzie zawieszenia broni bez gwarancji bezpieczeństwa>>>

Egipscy negocjatorzy próbują namówić obie strony do częściowej realizacji swoich postulatów, by w ogóle osiągnąć jakiekolwiek długotrwałe porozumienie, które miałoby zakończyć wojnę.

Ponad pół tysiąca dzieci wśród ofiar
Konflikt w Gazie trwa od ponad miesiąca. Zginęło w nim 2016 Palestyńczyków, a ponad 10 tysięcy zostało rannych. Według ONZ, większość ofiar to cywile, a wśród zabitych jest ponad pół tysiąca dzieci. Konflikt kosztował też życie 68 osób po stronie izraelskiej.
Walki zniszczyły 30 tysięcy domów w Gazie i wygnały prawie pół miliona ludzi z domów.

IAR,PAP,kh

''