Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 13.09.2014

Kolejny biały konwój z Rosji ruszył na Ukrainę. "200 ciężarówek"

Drugi transport z rosyjską pomocą humanitarną dla Donbasu przekroczył granicę Ukrainy. Kolumna porusza się w grupach po 30 pojazdów. Według rosyjskich mediów, część pojazdów już dotarła do Ługańska.
Ukraińscy żołnierze na wschodzie Ukrainy, w okopachUkraińscy żołnierze na wschodzie Ukrainy, w okopachPAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): rosyjskie i ukraińskie źródła informują o ostrzale zachodniej części Doniecka
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): kolejny biały konwój z Rosji, liczący 200 samochodów, wjeżdża na Ukrainę
Czytaj także

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Kolumna białych ciężarówek liczy 200 maszyn. Rosyjskie źródła nie informują czy konwój dysponuje zgodą władz w Kijowie. Jedynie agencja Ria Novosti podała, że "odprawy dokonali rosyjscy celnicy, pod obserwacją ukraińskich kolegów”.

Samochody stały na rosyjskiej granicy kilkanaście dni, czekając na załatwienie wszystkich formalności. Przekraczać granicę zaczęły w piątek późnym wieczorem. Na Ukrainę wjeżdżały grupy składające się z około 30 maszyn. Łącznie kolumna liczy 200 samochodów, wiozących 2 tysiące ton produktów pierwszej potrzeby. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że konwój jedzie do Ługańska. Według agencji Ria Novosti. część ciężarówek już dotarła do miasta. W samochodach mają znajdować się: żywność, lekarstwa, środki czystości i agregaty prądotwórcze.

Wiadomość o wjeździe transportu na Ukrainę służby graniczne Rosji podały tuż po tym, jak separatyści rozpoczęli szturm lotniska w Doniecku. Rosyjskie i ukraińskie źródła informują o wieczornym ostrzale zachodniej części Doniecka. To właśnie tam znajdują się: lotnisko i dworzec kolejowy, kontrolowane przez ukraińską armię.

Władze rosyjskie pod koniec sierpnia oświadczyły, że wyślą drugi konwój z pomocą humanitarną na wschodnią Ukrainę "w najbliższym czasie". Zapewniały, że działania te będą realizowane pod egidą Czerwonego Krzyża i przy pełnej współpracy z władzami ukraińskimi.

Wjazd pierwszego konwoju rosyjskiego z ładunkiem deklarowanym jako pomoc humanitarna nastąpił 22 sierpnia bez zgody władz w Kijowie. Było to około 250 ciężarówek. Ukraińska Straż Graniczna twierdziła, że Rosjanie nie zezwolili na skontrolowanie większości pojazdów, które wjechały na terytorium ich państwa. Unia Europejska oceniła wówczas, że doszło do naruszenia granicy Ukrainy.

IAR/PAP/agkm

''