Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Woroniecka-Cieślak 15.09.2014

CBOS: Ponad połowa Polaków waży za dużo

Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że aż 34 proc. Polaków cierpi na nadwagę, a 17 proc. jest otyłych. 46 proc. badanych ma wagę prawidłową, a tylko 3 proc. - niedowagę.
51 proc. Polaków waży za dużo51 proc. Polaków waży za dużoGlow Images/East News

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że problem zbyt dużej wagi jest związany przede wszystkim z wiekiem i płcią ankietowanych. Nadwagę lub otyłość ma 61 proc. Polaków i 42 proc. Polek, a problem dotyczy zwłaszcza osób starszych. Dane te właściwie nie zmieniły się od 2010 roku, kiedy wykonywano podobne analizy.

Najwięcej ważą starsi mężczyźni

Badania pokazują też, że odsetek otyłych rośnie z wiekiem. O ile wśród osób od 18 do 24 roku życia zbyt dużo waży tylko co szósty ankietowany, o tyle w grupie wiekowej 35-44 nadwagą lub otyłością cechuje się już połowa Polaków. Wśród respondentów, którzy przekroczyli 65. rok życia, zbyt dużo ważą trzy na cztery osoby.

Kobiety bardziej dbają o linię

CBOS zauważa, że problemy z nadwagą wcześniej zaczynają mieć mężczyźni niż kobiety. Wśród mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat liczba osób z nadwagą zaczyna przeważać nad liczbą osób z wagą prawidłową. W przypadku kobiet taką prawidłowość da się zauważyć dopiero w grupie osób po 55. roku życia.

Ankietowani mający nadwagę lub otyli częściej niż inni deklarowali, że źle się odżywiają i nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. Częściej też określali stan swojego zdrowia jako średni lub zły.

Polacy nie lubią diet
Prawie połowa Polaków uważa, że je tyle, ile chce. Tyle samo deklaruje, że stara się kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Jedynie 2 proc. badanych przyznaje, że jest na diecie odchudzającej, przy czym stosowanie diety jest tak samo powszechne wśród osób ważących zbyt dużo, jak i u osób z wagą w normie. CBOS podaje, że ponad dwie piąte ankietowanych mających nadwagę lub otyłość nie ogranicza się w jedzeniu.

Kiedy i dlaczego jemy za dużo

Spożywaniu zbyt obfitych posiłków sprzyjają święta i spotkania rodzinne, podczas których ponad dwie trzecie Polaków zjada nadmierne ilości jedzenia. Więcej niż połowie badanych  zdarza się objadać podczas kolacji lub obiadu, a blisko połowie - w trakcie spotkań towarzyskich bądź też bez specjalnej okazji. Mniej więcej dwie piąte ankietowanych zjada więcej, niż potrzebuje, oglądając telewizję lub spożywając napoje alkoholowe, a prawie jedna trzecia je zbyt dużo w sytuacjach stresowych.

Pracownicy CBOS pytali uczestników ankiety o wagę i wzrost, a potem, na podstawie uzyskanych odpowiedzi, obliczali wskaźnik ich masy ciała (BMI). Wyniki badania opracowano na podstawie wartości deklarowanych przez respondentów.
PAP/iwo