Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 22.09.2014

Były szef MAC będzie sekretarzem stanu w MSZ?

W poniedziałek były szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski przekazał urząd swojemu następcy - Andrzejowi Halickiemu.
Nowy minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (prawa) i ustępujący Rafał TrzaskowskiNowy minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (prawa) i ustępujący Rafał TrzaskowskiPAP/Marcin Obara

Po tej uroczystości Rafał Trzaskowski oświadczył dziennikarzom, że "wszystko wskazuje na to, iż będzie sekretarzem stanu odpowiedzialnym za politykę europejską w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i pełnomocnikiem nowej premier Ewy Kopacz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jeśli chodzi o przygotowanie szczytów Rady Europejskiej".
Jak wyjaśnił, jego pierwsze zadanie to przygotowanie do unijnego szczytu poświęconego polityce klimatycznej, który odbędzie się 26 października. - Jak wiadomo to temat dla Polski niesłychanie istotny - zaznaczył. Oznajmił, że od kilku dni rozmawia w tej sprawie z dotychczasowym wiceministrem spraw zagranicznych ds. europejskich - Piotrem Serafinem. - W poniedziałek Ewa Kopacz będzie rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na ten temat - poinformował.
O swoich planach w resorcie spraw zagranicznych Trzaskowski powiedział: To będzie naturalna kontynuacja działań ministra Serafina. Nie przewiduję żadnych wielkich zmian. (...) Nasze priorytety, jeśli chodzi o politykę klimatyczną, jeżeli chodzi o przyszłość unii bankowej, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące Ukrainy, są bardzo podobne.
Dziennikarze zapytali też byłego szefa MAC, jak wyobraża sobie współpracę z nowym ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną. - Bardzo dobrze. Nie widzę tutaj żadnych problemów. Pan minister będzie odpowiedzialny za prowadzenie tej wielkiej polityki zagranicznej - geopolityki. Ja się będę zajmował tym wycinkiem europejskim i spodziewam się, że ta współpraca będzie się układała jak najbardziej harmonijnie - odpowiedział Trzaskowski.
Zaprzysiężenie rządu Ewy Kopacz
W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski powołał nowy rząd, na czele z premier Ewą Kopacz , której życzył odwagi i rozwagi w podejmowaniu najważniejszych wyzwań. Nowa prezes RM obiecała z kolei ciężką, solidną pracę i troskę o wszystkich Polaków.
x-news.pl, TVN24
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim akty powołania otrzymało 18 ministrów. Wśród nich jest pięciu nowych i 13 pracujących w rządzie Donalda Tuska.
W nowym rządzie znaleźli się: szef PSL Janusz Piechociński - jako wicepremier i minister gospodarki, Tomasz Siemoniak - wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Po pięciu latach do rządu wrócił Grzegorz Schetyna - na funkcję ministra spraw zagranicznych. Po trzech z kolei latach do rządu wrócił Cezary Grabarczyk, który pokieruje Ministerstwem Sprawiedliwości.
Ministrowie debiutanci, którzy w poniedziałek zostali powołani do rządu, to: Teresa Piotrowska, która została szefową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych; Andrzej Halicki, który stanął na czele resortu administracji i cyfryzacji i Maria Wasiak - powołana na ministra infrastruktury i rozwoju.
x-news.pl, TVN24
Rząd Ewy Kopacz - sylwetki ministrów >>>
Wśród ministrów, którzy otrzymali od prezydenta akty nominacji na funkcje zajmowane przez nich dotychczas w rządzie Tuska, znaleźli się: Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia, Joanna Kluzik-Rostkowska - minister edukacji oraz Mateusz Szczurek - minister finansów.
Ministrem nauki i szkolnictwa wyższego została ponownie Lena Kolarska-Bobińska, ministrem sportu - Andrzej Biernat, ministrem rolnictwa - Marek Sawicki, ministrem skarbu - Włodzimierz Karpiński, ministrem kultury - Małgorzata Omilanowska, ministrem środowiska - Maciej Grabowski, ministrem pracy i polityki społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz.
Na szefa kancelarii premiera w randze ministra powołany został Jacek Cichocki.
Kopacz wygłosi expose 1 października. Tego samego dnia odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Zmiana na stanowisku szefa rządu była konieczna w związku z wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk