Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Juliusz Urbanowicz 26.09.2014

Węgry zwiększą import gazu z Rosji

Węgry sprowadzą więcej gazu ziemnego z Rosji - w ślad za tym, jak zakręciły kurek dostaw paliwa dla Ukrainy.
Węgry zakupią więcej gazu z Rosji, po tym jak zastopowały dostawy tego surowca dla UkrainyWęgry zakupią więcej gazu z Rosji, po tym jak zastopowały dostawy tego surowca dla UkrainyPAP/Darek Delmanowicz

Premier Węgier Viktor Orban powiedział węgierskiemu radiu publicznemu, że zwiększenie importu gazu z Rosji to efekt rozmowy, jaką przeprowadził  z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Rosyjski monopolista zgodził się dostarczać więcej gazu, żeby Węgry mogły zwiększyć zapasy tego paliwa w nadchodzących tygodniach.

Dzień wcześniej węgierski operator gazociągu FGSZ bezterminowo wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, ponieważ  - jak przekonuje- gazociąg jest potrzebny do obsługi zwiększonego importu.

Wywołało to protest ukraińskiego Naftohazu, który wezwał "węgierskich partnerów do poszanowania zobowiązań kontraktowych i przepisów UE".

Unia próbuje zaradzić kryzysowi energetycznemu na Ukrainie, zagrożonej przez zastopowanie dostaw gazu ziemnego z Rosji. Jedną z recept miał być tzw. rewers, czyli odwrócenie części dostaw gazu, który wcześniej kraje unijne zakupiły w Rosji – tak, by dostarczyć surowiec Ukrainie.

Jedna z rzeczniczek Komisji Europejskiej, Helen Kearns, odnosząc się do tej sprawy, przypominała na konferencji prasowej w Brukseli, że firmy z UE mogą dysponować w dowolny sposób gazem, które zakupiły od Gazpromu. - Mieści się w tym sprzedawanie tego gazu klientom zarówno w UE, jak również trzecim krajom, takim jak Ukraina - podkreśliła.
- Oczekujemy, że wszystkie kraje członkowskie będą ułatwiały wsteczny przepływ gazu, tak jak to zostało uzgodnione na Radzie Europejskiej w interesie wspólnego bezpieczeństwa energetycznego  - dodała.

Analityk Standard Bank, Timothy Ash, zasugerował, że porozumienie Węgier z Gazpromem może być elementem rosyjskiej strategii wobec Ukrainy.

Węgry są mocno uzależnione od rosyjskiego gazu. Zużywają rocznie ok. 9 miliardów metrów sześciennych tego surowca, a krajowe wydobycie wynosi ok. 1,5 mld metrów sześciennych.

Pojemność węgierskich magazynów gazu to ok. 6 mld metrów sześciennych. Obecnie magazyny są zapełnione w nieco ponad 61 proc., co - według Gas Infrastructure Europe -jest najniższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej.

Węgry są jednym z państw unijnych, które najmocniej sprzeciwiały się zaostrzaniu sankcji, jakie nałożyła Bruksela na Rosję w reakcji na jej agresję na Ukrainie.

JU/PAP