Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Woroniecka-Cieślak 01.10.2014

Czy papież zmieni nauczanie w sprawie osób rozwiedzionych?

W Rzymie rozpocznie na synod biskupów, na którym hierarchowie i osoby świeckie będą rozmawiać o współczesnych problemach rodziny. Uczestnicy synodu poruszą również temat osób rozwiedzionych.
Papież FranciszekPapież FranciszekPAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT
Posłuchaj
  • Abp Stanisław Gądecki o procesach w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa (IAR)
  • Abp Stanisław Gądecki o podejściu Kościoła do osób rozwiedzionych (IAR)
Czytaj także

Zdaniem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, papież Franciszek nie wprowadzi zmian w zakresie nauczania Kościoła w sprawie rozwodników. Arcybiskup zauważa, że nie da się zmienić doktryny, ale na pewno można zmienić podejście Kościoła do osób po rozwodzie. – To, co jest do pomyślenia, to większa otwartość i życzliwość w stosunku do ludzi rozwiedzionych, to przyjmowanie ich w Kościele z większą dobrocią, serdecznością – mówi arcybiskup.

Problemem jest jednak dopuszczenie do komunii rozwodników, które są w nowych związkach. W Kościele katolickim nie ma instytucji rozwodu. W niektórych przypadkach kościelne sądy orzekają stwierdzenie nieważności małżeństwa. W takich przypadkach trzeba jednak udowodnić, że związek praktycznie nie został zawarty.

Wiadomo, że wśród hierarchów zdania na temat rozwiedzionych są podzielone. Złagodzenia podejścia Kościoła chce na przykład niemiecki kardynał Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Zaproponował on warunki, których spełnienie umożliwiałoby osobom po rozwodzie przystępowanie do komunii.

IAR/iwo