Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 04.10.2014

Północna i Południowa Korea zgodziły się wznowić rozmowy na wysokim szczeblu

Były one zawieszone przez siedem miesięcy. Porozumienie o wznowieniu rozmów zawarto podczas niespodziewanej wizyty w Seulu trzech wysokich rangą przedstawicieli północnokoreańskich władz.
Przedstawiciele Korei Północnej, którzy przybyli do Korei Południowej, zgodzili się na przeprowadzenie drugiej rundy rozmówPrzedstawiciele Korei Północnej, którzy przybyli do Korei Południowej, zgodzili się na przeprowadzenie drugiej rundy rozmówPAP/EPA/YONHAP
Posłuchaj
  • Historyczna wizyta północnokoreańskiej delegacji w Korei Południowej - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Czytaj także

- Obie strony zgodziły się obecnie na omówienie warunków wznowienia dialogu na wysokim szczeblu - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego, dodając, że strona północnokoreańska wyraziła chęć na oficjalne podjęcie kontaktów pomiędzy końcem października i początkiem listopada.

Poprzednie rozmowy pozwoliły na uzgodnienie kolejnego spotkania członków rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską w latach 1950-53. Spotkania takie odbywają się pod położoną tuż na północ od wspólnej granicy górą Kumgang.

"Numer dwa" w Korei Północnej

W skład delegacji Korei Północną wchodzi nazywany przez ekspertów "numerem dwa" w północnokoreańskich władzach wicemarszałek Hwang Pjong So, a także Czoe Rjong Hae i Kim Jong Gon, którzy są wysokimi rangą doradcami oficjalnego przywódcy Kim Dzong Una

Wieczorem północnokoreańska delegacja weźmie udział w ceremonii zakończenia igrzysk azjatyckich, w których uczestniczyli także sportowcy z Korei Północnej.

Zapowiedź wizyty była zaskoczeniem, gdyż Pjongjang często publikuje wrogie komunikaty, w których krytykuje Południe i prezydent Park w związku z jej apelami o zaprzestanie przez Koreę Północną programu zbrojeń i o przestrzeganie praw człowieka.

Formalnie w stanie wojny

Jednak w ostatnich tygodniach Korea Północna wykazywała sporą aktywność dyplomatyczną; jej minister spraw zagranicznych odwiedzał zagraniczne stolice, a także wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, gdyż konflikt z lat 1950-53 zakończył się jedynie rozejmem i dotychczas nie zawarto układu pokojowego. W wyniku starć w ostatnich latach po obu stronach granicy ginęli żołnierze, a w 2010 r. śmierć ponieśli cywile z Południa, gdy Północ zbombardowała jedną z wysp.

Sam Kim nie był widziany publicznie od 3 września, co wywołuje spekulacje na temat jego stanu zdrowia. W piątek think tank z siedzibą w Seulu, założony przez uciekinierów z Północy, poinformował, że władzę w kraju przejęła młodsza siostra Kima, Kim Jo Dzong, i to ona podejmuje najważniejsze decyzje.

<<<Władzę w Korei przejęła siostra Kim Dzong Una?>>>

IAR,PAP,kh

''