Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 04.10.2014

Polskie Radio w jakości cyfrowej już także w Łodzi i Opolu

Tym samym, programy publicznego nadawcy w jakości cyfrowej można odbierać w sześciu aglomeracjach.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneM.Borawska/PR
Posłuchaj
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski informuje, że w następnym roku, cyfrowa emisja ma się rozpocząć w Kielcach, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu (IAR)
  • Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak nie ma wątpliwości, że trzeba iść drogą, którą w Polsce wytycza Polskie Radio jako pierwsze nadające w technologii cyfrowej (IAR)
  • Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia mówi, że obecnie programy Polskiego Radia w jakości cyfrowej odbierane są na 9 procentach terytorium Polski, ale dostęp do nich ma prawie 10 milionów Polaków, czyli jedna czwarta wszystkich obywateli (IAR)
Czytaj także

CYFRYZACJA POLSKIEGO RADIA - czytaj więcej >>>

Rok temu, Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe w Warszawie i Katowicach, w sierpniu do cyfrowej mapy dołączyły Wrocław i Szczecin, teraz Łódź i Opole. Obecnie, programy Polskiego Radia w jakości cyfrowej odbierane są na 9 procentach terytorium Polski, ale dostęp do nich ma prawie 10 milionów Polaków, czyli jedna czwarta wszystkich obywateli. W następnym roku cyfrowa emisja ma się rozpocząć w Kielcach, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

- Chcielibyśmy, aby sieć cyfrowa docelowo pokrywała 97 procent obszaru naszego kraju, co stworzy nam warunki do obecności dzisiejszych programów analogowych Polskiego Radia, ale także tych nowych, które tworzymy na obszarze całej Polski - podkreśla prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

<<<Polskie Radio od roku nadaje w jakości cyfrowej>>>

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak nie ma wątpliwości, że trzeba iść drogą, którą w Polsce wytycza Polskie Radio jako pierwsze nadające w technologii cyfrowej. Przewiduje też, że w ciągu najbliższych lat możliwość słuchania radia cyfrowego będą mieli odbiorcy w największych miastach Polski. - To będzie ponad 50 procent całej populacji. Tu już jest znacząca część ludności - podkreśla Jan Dworak.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski zaznacza, że cyfryzacja ma zwiększyć zasięg nadawania, ale także znacznie wzbogacić ofertę programową. W pierwszym multipleksie cyfrowo można już słuchać stacji tworzonych przez Polskie Radio: Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Zagranicy, ale też nowych programów: informacyjnego Polskiego Radia 24 i muzycznego Radia Rytm. Przygotowywane są już trzy kolejne programy: dla dzieci i młodzieży; dla seniorów wykorzystujące zasoby archiwalne oraz o nauce, technice i historii.

<<<Prezes Polskiego Radia: cyfryzacja umożliwi nam uruchomienie 12 kanałów>>>

IAR,kh