Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 06.10.2014

Projekt dotyczący rajów podatkowych już w Sejmie

PO złożyła w Sejmie poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, tak by przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. - potwierdziła kancelaria Sejmu.
Mateusz Szczurek, minister finansów Mateusz Szczurek, minister finansówmateriały prasowe, Ministerstwo Finansów

O tym, że projekt zostanie złożony w poniedziałek mówiła wcześniej posłanka PO, szefowa sejmowej komisji finansów - Krystyna Skowrońska , która ma reprezentować wnioskodawców projektu. Zapowiedziała, że plan prac legislacyjnych nad projektem zostanie przedstawiony we wtorek - wstępnie na godz. 10 zaplanowano konferencję prasową w tej sprawie.

Taką inicjatywę legislacyjną zapowiedział w piątek minister finansów Mateusz Szczurek. Tego dnia "Rzeczpospolita" napisała, że zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem. Według dziennika państwo miałoby stracić wskutek tego ponad 3 mld zł. Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją dopiero w piątek.

Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Źródło: TVN24/x-news

Nieopublikowanie ustawy wymaga wyjaśnienia
Nieopublikowanie ustawy przeciwdziałającej ucieczkom do rajów podatkowych wymaga wyjaśnienia - uważa analityk finansowy Piotr Kuczyński.
Podkreśla on, że sprawa jest niejasna i nie wolno jej bagatelizować. Dodał, że chodzi o zbyt duże pieniądze, żeby nie podejrzewać, że mogło chodzić o świadome niedopatrzenie.
Ekspert dodaje, że brak zdecydowanej reakcji na niedopatrzenie byłby szkodliwy społecznie. W przyszłości mogłyby się pojawić inne firmy, które próbowałyby wpłynąć na urzędników, żeby opóźnić wejście prawa w życie.

Piotr Kuczyński wskazuje, że rząd może się jeszcze zdecydować na nowelizację ustawy w taki sposób, że prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Jeśli tak się nie stanie, według części komentatorów, firmy zaoszczędzą około 3 miliardów złotych.

"Wina polityków"

W sprawie nieopublikowanej ustawy przeciwdziałającej ucieczkom do rajów podatkowych zawinili politycy - ocenia z kolei Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha.

Dodał, że powodem zamieszania jest bałagan w administracji, jednak przestrzega przed obwinianiem samych urzędników, na których politycy nakładają zbyt wiele obowiązków. Podkreśla też, że sprawę trzeba wyjaśnić, bo wydaje się podejrzana, ale nie jest pewne, że prawo zostało złamane.

Eksperci wskazują, że rząd może się jeszcze zdecydować na nowelizację ustawy w taki sposób, że prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Jeśli tak się nie stanie, według części komentatorów, firmy zaoszczędzą około 3 miliardów złotych.

PO: nieopublikowanie ustawy to błąd urzędniczy

Platforma Obywatelska przekonuje, że niedotrzymanie terminu publikacji ustawy to błąd urzędniczy. Poseł PO Marcin Kierwiński przekonuje, że nie ma powodu do robienia afery, bo błąd został wychwycony i zostanie naprawiony, tak by od 1 stycznia ustawa 2015 mogła obowiązywać. Według niego, błąd powinien być wyjaśniony na poziomie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Marcin Kierwiński dodaje, że w tym wypadku nie należy doszukiwać się teorii spiskowych i drugiego dna, bo nikt nie miał interesu w tym, by tego typu rozwiązania sabotować.

mr, IAR, PAP