Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 09.10.2014

Zarażona Ebolą Hiszpanka jest w stanie ciężkim. "Wirus zaatakował płuca"

Stan pierwszej w Europie osoby zarażonej gorączką krwotoczną poza Afryką pogorszył się w czwartek. Jest podłączona do respiratora.
Posłuchaj
  • Hiszpanka zarażona wirusem Ebola w poważnym stanie - korespondencja Ewy Wysockiej z Barcelony (IAR)
  • Czy Europa jest zagrożona epidemią wirusa Ebola? - materiał Adriana Bąka (Więcej Świata/Jedynka)
Czytaj także

Informację przekazał mediom brat chorej Hiszpanki. Od wtorku rano Teresa Romero przebywa na oddziale chorób zakaźnych madryckiego szpitala Carlosa III. Kobieta opiekowała się cierpiącym na Ebolę hiszpańskim duchownym Manuelem Garcia Viejo, który po zarażeniu w Sierra Leone został przewieziony na leczenie do Madrytu. Mężczyzna zmarł 26 września.
Chora zastrzegła, aby nie informować o stanie jej zdrowia. W środę podczas rozmowy z dziennikarzem przyznała, że czuje się osłabiona. Jej stan pogorszył się i teraz jest podłączona do respiratora. Brat pielęgniarki poinformował, że wirus zaatakował płuca.

Czytaj więcej na temat epidemii Eboli >>>

Kobieta prawdopodobnie zaraziła się podczas zdejmowania skafandra ochronnego. Nie wyklucza się, że otarła wtedy rękawiczką twarz.

CNN Newsource/x-news

Pracownicy służby zdrowia skarżą się na brak środków bezpieczeństwa. Twierdzą, że nie zostali przeszkoleni, jak zdejmować ubranie ochronne. Oficjalną skargę złożył lekarz, który przez 16 godzin opiekował się Teresą Romero, kiedy ta zgłosiła się na pogotowie. Informuje, że kontaktował się z nią 11 razy. Skafander, który mu przesłano, był za mały, a o tym, że jego pacjentka jest zarażona, dowiedział się z mediów, a nie od swoich przełożonych.

Umiera od 50 do 90 proc. chorych

Gorączkę krwotoczną Ebola wywołuje wirus należący do rodziny Filoviridae - jednoniciowych wirusów RNA. Jego rezerwuarem są prawdopodobnie owocożerne nietoperze, często spożywane w krajach Afryki (w Polsce nie występują). Zarazić się wirusem od człowieka można poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej, zwłaszcza krwią.

Objawy rozpoczynają się po okresie trwającym nawet 21 dni i początkowo przypominają grypę. Zarażony odczuwa bóle mięśni, dreszcze, ma wysoką gorączkę. Później pojawiają się wymioty, bóle klatki piersiowej i wysypka. Chory słabnie, następują obfite krwawienia wewnętrzne, z jam ciała, a nawet poprzez pory skóry. Umiera od 50 do 90 proc. chorych. Jeśli chory przeżył dwa tygodnie od wystąpienia gorączki, ma szansę wyzdrowieć.

RUPTLY/x-news

Wirus Ebola jest stosunkowo mało odporny - niszczy go na przykład promieniowanie UV (także światło słoneczne), temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza, a także powszechnie dostępne chemiczne środki do dezynfekcji. Przestrzeganie zasad higieny dobrze chroni przed wirusem. Szczególnie ważne jest odizolowanie osób chorych od zdrowych w odpowiednich ośrodkach i neutralizacja wirusa wydzielanego przez pacjenta. Wyjątkowo duży zasięg obecnej epidemii specjaliści przypisują, między innymi, brakowi właściwej izolacji chorych.

IAR, bk