Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 17.10.2014

Afera szpiegowska. Speckomisja wysłuchała szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Blisko dwie godziny sejmowa komisja ds. służb specjalnych wysłuchiwała szefa ABW płk. Dariusza Łuczaka, który przedstawiał informację o zatrzymaniach w związku z podejrzeniami o szpiegostwo.
Szef ABW płk Dariusz ŁuczakSzef ABW płk Dariusz ŁuczakPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Speckomisja w sprawie zatrzymanych - relacja Agnieszki Rucińskiej (IAR)
  • Afera szpiegowska - korespondencja z Moskwy Macieja Jastrzębskiego (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

W środę służby zatrzymały dwie osoby - oficera i cywila. W piątek po godz. 13 rozpoczęło się posiedzenie speckomisji poświęcone tej sprawie. Jak podawano na stronie internetowej Sejmu, tematem posiedzenia jest "informacja szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego związana z zatrzymaniami przeprowadzonymi w połowie października 2014 r.".

- Nie mogę udzielać żadnych informacji. Kompletną informację przedstawiliśmy przed chwilą na posiedzeniu komisji - powiedział dziennikarzom płk Łuczak po wyjściu z sali posiedzeń. Dodał, że podczas rozmowy z członkami komisji nie było pytań, na które nie mógł odpowiedzieć.

W związku z podejrzeniami o pracę dla obcego wywiadu zatrzymano wojskowego z MON oraz cywilnego prawnika Stanisława Sz. Sądy - wojskowy i cywilny - rozpatrują obecnie wnioski prokuratur o areszty dla obu mężczyzn.

Źródło: TVN24/x-news

Według mediów cywil i wojskowy mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego. Prawnik o podwójnym obywatelstwie - Polski i Rosji - miał pracować w jednej ze stołecznych firm, a drugim zatrzymanym jest starszy stopniem oficer Wojska Polskiego.

Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo od roku do 10 lat więzienia. W razie udzielenia informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę państwu, minimalna kara to trzy lata. W przypadku organizowania lub kierowania działalnością obcego wywiadu kara to od 5 do 15 lat lub 25 lat więzienia.

<<Polski oficer i osoba cywilna podejrzani o szpiegostwo. Szef MON: ważny dzień w walce o czystość Wojska Polskiego>>>

W ostatnich latach prowadzono w polskich sądach co najmniej kilkanaście procesów o działanie na rzecz obcego wywiadu. Sprawy o szpiegostwo są z zasady tajne, więc nie o wszystkich wiadomo. Wyroki opiewały nawet na 9 lat więzienia, były też kary w zawieszeniu.

PAP/aj