Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 01.11.2014

Mazowsze: 1026 kandydatów zawalczy o mandat wójta, burmistrza, prezydenta

Największe emocje budzą wybory prezydenta Warszawy, ale ciekawe starcia kandydatów szykują się także m.in. w Płocku i Radomiu.
Na Mazowszu zapowiada się ostra walka o fotele prezydentów w Warszawie, Płocku i RadomiuNa Mazowszu zapowiada się ostra walka o fotele prezydentów w Warszawie, Płocku i Radomiu PAP/Adam Warżawa

W Warszawie o fotel prezydenta ubiega się 11 osób; faworytem pojedynku jest urzędująca dwie kadencje Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO).
Poprzednie wybory wygrała w pierwszej turze zdobywając 53,67 proc. poparcia. Jednak według politologa Bartłomieja Biskupa z Instytutu Nauk Politycznych UW "zużycie władzy", okoliczności i decyzje działające na niekorzyść prezydent - m.in. opóźnienie w budowie II linii metra, niedoinwestowanie Pragi - mogą sprawić, że w jesiennych wyborach tego sukcesu nie powtórzy.

Batalia o Płock

W Płocku o wyborach na prezydenta miasta wystartuje siedmioro kandydatów. Po raz trzeci zmierzą się ze sobą: obecny prezydent Płocka Andrzej Nowakowski z PO (wcześniej w latach 2007-10 poseł tej partii) oraz b. prezydent miasta w latach 2002-10 (wtedy w PiS) Mirosław Milewski, startujący z własnego komitetu i popierany przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową.
O stanowisko prezydenta Płocka powalczą też: senator PiS Marek Martynowski (popierany przez Polskę Razem Jarosława Gowina i SP), b. pracownik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, b. wicewojewoda mazowiecki, a w latach 2010-11 radny PiS sejmiku mazowieckiego oraz poseł PSL Piotr Zgorzelski, szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, a w latach 2010-11 starosta płocki.
Kandydatami są również płocki radny i szef tamtejszego SLD, a jednocześnie członek Rady Krajowej i sekretarz Rady Mazowieckiej Sojuszu Arkadiusz Iwaniak oraz związany z Porozumieniem Ruchów Miejskich Marek Owsik, na co dzień kierownik Spółdzielczego Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który startuje jako kandydat komitetu "Samorządni dla Płocka". Jedyną kobietą w gronie kandydatów na prezydenta Płocka jest architekt i urbanistka Iwona Wierzbicka, związana z Kongresem Kobiet, startująca z własnego komitetu wyborczego.

Kampania w Radomiu

W Radomiu wystartuje ośmioro kandydatów. O reelekcję zawalczy kandydat PiS, 38-letni prezydent miasta Andrzej Kosztowniak. Pierwszy raz wystartował w 2006 r. jako nieznany urzędnik radomskiego pośredniaka i drugiej turze pokonał ustępującego prezydenta Zdzisława Marcinkowskiego. W 2010 r. wygrał wybory w drugiej turze z kandydatem PO Piotrem Szprendałowiczem.
Zmierzy się z obecnym wiceprezydentem Radomia Krzysztofem Ferensztajnem z PSL. Natomiast PO reprezentuje 40-letni poseł Radosław Witkowski.
Marzena Wróbel w tegorocznych wyborach staje po przeciwnej stronie barykady co Kosztowniak, którego, jako posłanka PiS, wcześniej popierała. Po odejściu z PiS a potem z Solidarnej Polski, w Radomiu popiera ją lokalne Stowarzyszenie Radomianie Razem. Wróbel ma doświadczenie samorządowe. Od 1998 r. do 2005 r. była radomską radną. W Sejmie jest posłem trzecią kadencję.
Kandydatami są również zadeklarowany przeciwnik Kosztowniaka, jego b. współpracownik, b. członek PiS Paweł Stępień z Komitetu Wyborczego " W trosce o Radom" a także popierany przez SLD b. dyrektor jednej z radomskich szkół ponadgimnazjalnych - Wojciech Bernat. Kiedy jego kandydatura w nowym konkursie na dyrektora szkoły została odrzucona przez wiceprezydenta Radomia, Bernat musiał dochodzić swych praw sądownie. Kolejni kandydaci to ekonomistka prowadząca własną firmę - Krystyna Suszyńska (KW Stowarzyszenia Wolny Radom) oraz kandydat bezpartyjny, dotąd nieznany z zaangażowania politycznego psychoterapeuta i mediator sądowy, właściciel klubu i sklepu Robert Dębicki (popiera go Kongres Nowej Prawicy).

pap/iz