Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 29.10.2014

Tylko do czwartku można za darmo zwiedzać Muzeum Historii Żydów Polskich

To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy zostało otwarte we wtorek. Placówka zaprasza wszystkich chętnych na dni otwarte. Potrwają one do czwartku.
Wystawa Wyzwanie Nowoczesności - fragment ekspozycji stałej w Muzeum Historii Żydów PolskichWystawa "Wyzwanie Nowoczesności" - fragment ekspozycji stałej w Muzeum Historii Żydów PolskichPAP/Marcin Obara

Jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi można znaleźć spacerując po Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Ekspozycja składa się z ośmiu galerii tematycznych. Ukazują one tysiącletnią historię przebywania Żydów na polskich ziemiach. Tematyka holocaustu jest w niej tylko małą częścią. - W tym tkwi jej siła - uważa Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Piotr Wiślicki. W zdecydowanej większości, eksponaty ukazują życie, nie śmierć. Ich zadaniem jest zmiana w opinii Polaków o Żydach. Związki obydwu nacji nie dotyczą bowiem tylko lat 1939-1945, sięgają znacznie szerzej.
Dyrektor Muzeum, Dariusz Stola zachęca do kilkukrotnego odwiedzenia wystawy. Porusza ona bowiem bardzo rozległe wątki. Każdą galerię można zwiedzać oddzielnie. Można odnaleźć w nich informacje o działalności Żydów wykraczającej poza terytorium Polski.

(źródło: TVP/x-news)

Ekspozycja ma charakter narracyjny, nie skupia się na prezentowaniu obiektów, ale na opowiadaniu historii przy pomocy zabytkowych przedmiotów historycznych, multimediów, scenografii, grafik, kopii i modeli. Składa się z galerii: "Las", "Pierwsze spotkania" (960-150), "Paradisus Iudaeorum" (1569-1648), "Miasteczko" (1648-1772), "Wyzwania nowoczesności" (1772-1914), "Na żydowskiej ulicy" (1918-1939), "Zagłada" (1939-1945), "Powojnie" (1944 - do dziś).

Wystawa stała mieści się na poziomie podziemnym gmachu muzeum, zajmuje powierzchnię ok. 4 200 mkw. Jej projekt opracował międzynarodowy zespół pod kierunkiem profesor Barbary Kirshenblatt-Gimblett z New York University. W sumie pracowało nad nią 120 historyków i muzealników z Polski, Izraela i USA.
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 10-22. Na zwiedzanie wystawy, koncerty i udział w grze muzealnej obowiązują rezerwacje, których można dokonać na stronie internetowej muzeum.

IAR/PAP/asop