Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Kinga Żurawska 14.11.2014

Sosnowiec: ikony ze spalonego drzewa katedry pomogą w odbudowie

Mieszkańcy domu Wspólnoty Betlejem z Jaworzna pomagają w zbieraniu pieniędzy na odbudowę świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. W tym celu wykorzystali nadpalone elementy katedry, na których tworzą małe dzieła sztuki. Ikony-cegiełki trafią do sprzedaży już w najbliższą niedziele.
Pożar w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu wybuchł w październikuPożar w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu wybuchł w październikuPAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • To symbol, że nic nie jest stracone i jest nadzieja, że katedrę odbudują - mówi jeden z bezdomnych, który ze spalonego w pożarze drzewa tworzy ikony (IAR)
  • O kosztach odbudowy opowiada proboszcz sosnowieckiej katedry ks. Jan Gaik (IAR)
Czytaj także

Na pomysł wpadł ks. Mirosław Tosza, kapelan Wspólnoty i Betlejem, od razu kiedy zobaczył zwęglone belki. W pracę zaangażował prawie wszystkich "Betlejemczyków”. Warto podkreślić, że to osoby po przejściach - bezdomne, ubogie, schorowane czy samotne, które właśnie w domu prowadzonym m.in. przez księdza Mirka odnajdują swoją nową drogę życiową. Z wielkim zapałem ze szczątków sosnowieckiej katedry tworzą kolorowe ikony, serduszka i cegiełki, które nie tylko pomogą w odbudowie kościoła, ale również będą pamiątką całego zdarzenia.

Przygotowaniem drewna do obrazków zajmuję się Oskar Telenda, który na samym początku wyciąga ze spalonych bel gwoździe, a później zaczyna je czyścić szpachelką. Potem stolarz zabiera je do cięcia. W drewnie zostanie umieszczony fragment dachówki i miedzi, a z tyłu każdej cegiełki będzie krótki fragment z Pisma Świętego.Oprócz 200 małych obrazków powstanie również duża ikona Chrystusa Zbawiciela, która zostanie podarowana proboszczowi spalonej katedry. Obraz ma zostać wzbogacony mozaiką z połamanych dachówek.

Pierwsze ikony-cegiełki będą sprzedawane w najbliższą niedziele we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej. W przyszłą niedzielę zbiórki przeprowadzi także diecezja sosnowiecka i archidiecezja częstochowska. Wszystkie ofiary pieniężne są przeznaczone są na jeden cel - obudowę katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

dlaCiebietv/Youtube.pl

Pożar w sosnowieckiej katedrze wybuchł w nocy z 28 na 29 października. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru.

Straty po pożarze oszacowano na siedem milionów złotych. Pomoc zaoferowały władze Sosnowca i śląskiego samorządu. Szansą może być także dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zbiórka pieniędzy na odbudowę katedry w Sosnowcu >>>

Pożar zabytkowej katedry w Sosnowcu. Straty szacowane na miliony złotych >>>

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.
Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembłę. Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

kz, IAR/PAP