Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 16.11.2014

Wybory samorządowe 2014. Trwa cisza wyborcza

Do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godziny 21.00 w niedzielę nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli namawiania do głosowania na konkretnego kandydata.
Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7.00 do 21.00Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7.00 do 21.00PAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
  • Trwa cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi - relacja Edyty Poźniak (IAR)
  • Profesor Mikołaj Cześnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przekonuje, że idea ciszy wyborczej ma największy sens właśnie w samorządowej kampanii (IAR)
  • Specjalista od wizerunku politycznego dr Bartłomiej Biskup przyznaje, że cisza wyborcza traci sens (IAR)

Nie wolno zwoływać zgromadzeń publicznych o charakterze wyborczym, nie można organizować wieców, rozklejać plakatów, rozdawać ulotek.

W czasie ciszy nie można także publikować sondaży wyborczych, dotyczy to sondaży przeprowadzonych w czasie kampanii jak i tych badań zrealizowanych w czasie głosowania. Opublikowanie sondażu jest przestępstwem i zagrożone jest karą od 500 tysięcy do miliona złotych.

<<<Nawet milion złotych grzywny za złamanie ciszy wyborczej>>>

Cisza wyborcza dotyczy radia, telewizji, ale też internetu. PKW stoi na stanowisku, że ze stron internetowych nie trzeba usuwać już istniejących wpisów i materiałów wyborczych, ale nie wolno dodawać nowych aktualizacji. Także aktywność na portalach społecznościowych kandydatów może być uznana za złamanie ciszy wyborczej.

Naruszenia ciszy są wykroczeniem. Informacje o naruszeniach powinny być kierowane do policji i prokuratury.

Czy w obecnych czasach cisza wyborcza jest potrzebna?

Zdania politologów są podzielone. Profesor Mikołaj Cześnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przekonuje w rozmowie z IAR, że idea ciszy wyborczej ma największy sens właśnie w samorządowej kampanii, gdzie często niemal każdy głos jest na wagę złota. - Tutaj w ostatniej chwili przekabacenie kilkudziesięciu wyborców ma wpływ na wyniki. W przypadku wyborów prezydenckich takiego efektu nie osiągniemy - zauważa wykładowca SWPS.

Specjalista od wizerunku politycznego doktor Bartłomiej Biskup przyznaje, że cisza wyborcza traci sens. - Nie da się jej zachować całkowicie ze względu na Internet oraz media społecznościowe. Cisza wyborcza nie spełnia teraz swoich funkcji. W sobotę przez to mamy taką sztuczną atmosferę medialną, że nie można ani słowa powiedzieć o ważnym niedzielnym wydarzeniu - zauważa politolog.

Może zostać przedłużona

W czasie ciszy wyborczej nie wolno informować o szacowanej frekwencji wyborczej. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli zostanie przedłużone głosowanie. Może się tak stać w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Lokale wyborcze otwarte są od 7.00 do 21.00. Wybierzemy prawie 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

IAR,PAP,kh