Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 19.11.2014

Będą zmiany w PKW? Spotkanie prezydenta z prezesem TK, NSA i Sądu Najwyższego

Przed południem prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z prezesami sądów, które wskazują członków Państwowej Komisji Wyborczej.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego podczas spotkania z prezydentemPrezes Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego podczas spotkania z prezydentem PAP/Bartłomiej Zborowski

Tematem spotkania miało być omówienie zasad wyłaniania kandydatów na członków PKW w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy. - Warto rozmawiać o kryteriach, na podstawie których wskazywane są konkretne osoby. Myślę, że pomoże to w przyszłości wprowadzić działania naprawcze, które powodowałyby unikanie tego typu trudnych sytuacji na przyszłość - zapowiadała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
Problemy z systemem informatycznym PKW wywołały dyskusję o konsekwencjach wobec członków PKW. Politycy właściwie ze wszystkich ugrupowań domagają się dymisji osób odpowiedzialnych za zamieszanie związane z liczeniem głosów.

PKW pod pręgierzem polityków. "Zabrakło im rozsądku">>>
Z informacji przekazanych przez Joannę Trzaskę-Wieczorek wynika, że prezydent chciał także poprosić PKW o informację dotyczącą okoliczności zaistniałych po niedzielnych wyborach samorządowych oraz o wnioski na przyszłość.
- Pan prezydent jest przekonany, że należy tę sytuację wyjaśnić. Wydaje się, że podmiotem, w interesie którego leży najbardziej wyjaśnienie sprawy, jest PKW. Bo doniesienia i fakty, szeroko opisywane i komentowane w ostatnim czasie, budziły zaskoczenie i negatywne emocje, zarówno wyborców, jak i sił politycznych biorących udział w wyborach, a z pewnością nie były też źródłem satysfakcji dla samej PKW - powiedziała .
Kodeks wyborczy zakłada, że w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.
Prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa.
I prezes Sądu Najwyższego uważa, że rozważanie postulatów odwołania sędziów SN z PKW jest zdecydowanie przedwczesne - napisał w oświadczeniu rzecznik tej instytucji Piotr Hofmański. - Odwołanie członków PKW może nastąpić na uzasadniony wniosek Prezesa, jednak, aby taki wniosek sformułować, należałoby wyraźnie wskazać, że sędziowie działali źle. Na razie wiadomo tylko tyle, że zawiódł system, a nie ludzie - czytamy w oświadczeniu.
Według kodeksu wygaśnięcie członkostwa w PKW następuje między innymi w przypadku zrzeczenia się członkostwa, śmierci, ukończenia 70 lat przez członka komisji będącego sędzią w stanie spoczynku. Członka PKW może też odwołać prezydent "na uzasadniony wniosek prezesa, który wskazał sędziego jako członka Komisji".

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>
IAR/PAP/asop