Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 25.11.2014

W Warszawie nie będzie drugiej debaty kandydatów na prezydenta

- Hanna Gronkiewicz Waltz zamiast spotykać się ze swoim kontrkandydatem Jackiem Sasinem woli spotkania z mieszkańcami - tłumaczył w Polskim Radiu decyzję obecnej prezydent jej szef sztabu wyborczego Marcin Kierwiński.
Ubiegająca się o reelekcję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO i kandydat PiS Jacek Sasin przed pierwszą i ostatnią debatą w tych wyborachUbiegająca się o reelekcję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO i kandydat PiS Jacek Sasin przed pierwszą i ostatnią debatą w tych wyborachPAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • W Warszawie nie będzie kolejnej debaty przed przed drugą turą wyborów - informuje Marcin Kierwiński - szef sztabu obecnej prezydent stolicy/IAR
Czytaj także

Kierwiński uważa, że niezależnie od liczby debat Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przekona Jacka Sasina, że jest lepszym prezydentem.

Kandydaci PO i PiS na urząd prezydenta Warszawy mieli już jedno przedwyborcze spotkanie. W trakcie sobotniej debaty pytano ich między innymi o to jak zwiększyć wpływy z podatków do budżetu stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz chce, by osoby zamieszkujące w Warszawie płaciły tam podatki. Przypomniała, że wprowadziła już stosowne zachęty, takie jak Karta Warszawiaka. Jacek Sasin chce rozszerzyć katalog takich zachęt. Wśród nich jest bezpłatna komunikacja miejska dla zameldowanych w stolicy. Zdaniem Sasina, takie rozwiązanie najlepiej zachęci do płacenia podatków w Warszawie.

Kandydat PiS opowiedział się za rozbudową parkingów podziemnych w centrum stolicy w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że na razie nie jest to możliwe, bo obowiązuje niekorzystna ustawa parkingowa.

Obydwoje kandydaci deklarowali chęć współpracy z ruchami miejskimi. Jacek Sasin zapowiedział, że jeśli wygra wybory, ich przedstawiciel będzie wiceprezydentem. Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała natomiast, że ruchy miejskie są dla niej inspiracją i często korzystała z ich pomysłów. Mówiła też, że jej ukłonem w stronę tych środowisk jest budżet obywatelski w stolicy.

W sprawie reprywatyzacji kandydaci mają zasadniczo podobne zdanie - trzeba tą kwestię uregulować. Jacek Sasin obiecał, że jeśli wygra wybory, zgłosi projekt obywatelski ustawy reprywatyzacyjnej do Sejmu i będzie liczył na poparcie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy mówiła, że swój projekt zgłaszała dwa lata temu, jednak wówczas ze względu na kryzys został wstrzymany. Ma już gotowy kolejny i niebawem znów go zgłosi.

Hanna Gronkiewicz Waltz mówiła, że gdyby to od niej zależało, zakazałaby ostatniego Marszu Niepodległości. Jacek Sasin optował za innym rozwiązaniem - zezwoleniem na marsz i odpowiednio skuteczną prewencją policji.

W końcowych wypowiedziach Jacek Sasin zarzucił Hannie Gronkiewicz - Waltz, że inwestycje, którymi się chwali, były przygotowane na potrzeby wyborów i okazywały się nietrwałe. W tym kontekście wymienił między innymi niektóre miejskie siłownie na świeżym powietrzu, które zamknięto tuż po referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. Sasin zapytał też prezydent jak zamierza uruchomić druga linię metra, w sytuacji, gdy - według ekspertów - tunel pod Wisłą przecieka. Hanna Gronkiewicz Waltz odpowiedziała, że chciałaby poznać nazwiska tych specjalistów. Zadeklarowała natomiast, że jako prezydent dokończy II linię metra, otworzy prawobrzeżny fragment Trasy Świętokrzyskiej i rozbuduje sieć żłobków i przedszkoli.

Jacek Sasin jeszcze przed sobotnim spotkaniem mówił, że liczy na trzy debaty z obecną prezydent.

W pierwszej turze wyborów Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymała 47,19 procent głosów, a Jacek Sasin - 27,71 procent.

Druga tura odbędzie się 30 listopada. Oprócz Warszawy swojego prezydenta lub burmistrza w Mazowieckiem wybiorą też mieszkańcy Siedlec, Radomia, Piastowa, Pionek, Płońska, Pruszkowa, Sokołowa Podlaskiego, Ostrołęki, Marek, Milanówka, Józefowa, Gostynina, Ciechanowa, Zielonki i Żyrardowa.

IAR/iz