Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 03.12.2014

Bronisław Komorowski: skłaniam głowę przed górnikami

Święto Górnika jest okazją do mówienia o znaczeniu zawodu górnika w Polsce, ale też o troskach tego środowiska - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który odznaczył osoby zasłużone dla rozwoju górnictwa.
Prezydent Bronisław Komorowski przemawia podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Górnika w Pałacu Prezydenckim w WarszawiePrezydent Bronisław Komorowski przemawia podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Górnika w Pałacu Prezydenckim w WarszawiePAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Prezydent odznaczył górników. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)

- Fakt, że tu, w Warszawie spotykamy się, by świętować razem choć kawałek uroczystości związanych z Barbórką, to jest także dobra okazja, by mocnym głosem powiedzieć o znaczeniu zawodu górnika, całej bardzo zróżnicowanej branży, dla Polski i polskiej gospodarki" - powiedział prezydent w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości zorganizowanej w przeddzień górniczego święta.

Jak mówił, jest to też okazja, by mówić o troskach i nadziejach "górniczego stanu". Wymienił w tym kontekście niepokój górników o miejsca pracy i o ich stabilne zatrudnienie.

- Jest możliwość powiedzenia w imię nadziei, że przecież widać, że i stan górniczy się rozwija, kopalnie się budują w tych miejscach, gdzie jest to opłacalne i korzystne. Jednocześnie (...) to też jest dobre miejsce, by powiedzieć, że i dla całej górniczej braci, a szczególnie dla Śląska, coś jest winna Warszawa także - powiedział prezydent.

"Skłaniam głowę przed górnikami"

Podczas uroczystości odegrano hymn narodowy oraz hymn górniczy. Minutą ciszy uczczono górników, którzy zginęli podczas pracy.

- Z prawdziwym wzruszeniem i z takim autentycznym poruszeniem skłaniam dziś głowę i przed górniczymi sztandarami, ale i przed górnikami. Przed tym wszystkim, co za tymi sztandarami się kryje - to jest i duma zawodu górnika, to jest także i górniczy styl życia - powiedział prezydent.

Jak mówił, w tym stylu życia mieszczą się m.in. silniejsze związki koleżeńskie i przyjacielskie w warunkach trudnej pracy oraz rodzinność. - Mieści się w tym stylu górniczym także i ta pamięć, której daliśmy wyraz, o kolegach, którzy zginęli, pełniąc służbę w ramach pracy, trudnego wysiłku górniczego - podkreślił.

Tradycja i górniczy styl

Prezydent mówił m.in. o tym, że tradycyjne obchody Barbórki zawsze będą wiązały nasze myśli ze Śląskiem. - To jest jakiś przejaw przenikania pięknych tradycji śląskich i właśnie tego górniczego stylu życia do całej Polski - zwrócił uwagę.

Komorowski wyraził zadowolenie, że mógł spotkać się w środę z przedstawicielami komitetu budowy pomnika Wojciecha Korfantego. Według prezydenta, był to "wielki syn Śląska i Polski, któremu Warszawa, cała Polska jest winna i pamięć, ale także i pewne wyrównanie krzywd". "Serdecznie dziękuję za gotowość wspólnego wybudowania pomnika Wojciecha Korfantego, a więc pośrednio i całego Śląska, tu w Warszawie" - powiedział.

Podziękowania i odznaczenia

Podczas środowej uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe, które zostały przyznane ponad pięćdziesięciu osobom zasłużonym dla rozwoju górnictwa i ratownictwa górniczego.
Za zasługi dla rozwoju górnictwa i ratownictwa górniczego odznaczeni zostali: Złotym Krzyżem Zasługi - Sylwester Białasik, Bernard Hajda, Antoni Kachniarz, Jayasena Marakkala-Manage, Janusz Śliwa; Srebrnym Krzyżem Zasługi - Roman Serafin. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Tomasz Brózda, Krzysztof Górka, Dariusz Grabara, Damian Grygieraski, Waldemar Jeziorowski, Krystian Krakowczyk, Jacek Kubica, Andrzej Metelski oraz Grzegorz Włosiński.
Za zasługi na rzecz przemysłu górniczego i naftowego Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Piotr Szczepański i Piotr Wiśniewski; Srebrnym Krzyżem Zasługi - Stanisław Socha oraz Krzysztof Wieczorek; Brązowym Krzyżem Zasługi - Jarosław Pakura. Odznaczeni za zasługi w upowszechnianiu dziedzictwa narodowego Polski zostali z kolei: Srebrnym Krzyżem Zasługi - Andrzej Drzymała; Brązowym Krzyżem Zasługi - Jerzy Nawalany. Za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej odznaczono: Srebrnym Krzyżem Zasługi - Roman Morawski i Jerzy Szczudlik; Brązowym Krzyżem Zasługi - Grzegorz Cecuła.

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski wręcza Złoty Krzyż Zasługi Bernardowi Hajdzie podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Górnika. Fot.: PAP/Leszek Szymański

Prezydent wręczył również odznaczenia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali: Stanisław Baran, Janina Fabiszak, Jaremi Gall, Alicja Hornik-Siwiak, Zbigniew Obajtek, Jan Pajchert, Marian Semeniuk, Zbigniew Sierpiński oraz Jan Stelmaszczyk.

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczono: Zbigniewa Bartkowskiego, Krzysztofa Hałasa, Zbigniewa Kaczyńskiego, Piotr Karkoszkę, Adam Kluskę, Czesława Koczybę, Jacka Kowalskiego, Piotra Kozioła, Marcina Kozłowskiego, Marka Króla, Wojciecha Krzekotowskiego, Jacka Kusza, Adama Pawłowskiego, Andrzeja Prokopa oraz Jana Szostaka. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymali: Tomasz Frelich, Ireneusz Haś, Tomasz Kościółek, Piotr Opyrchał i Krzysztof Pająk.

W imieniu osób odznaczonych głos zabrał Czesław Koczyba. - Zapewniam, że te wysokie wyróżnienia będą nas motywowały do dalszej sumiennej pracy - powiedział.

Wcześniej w środę Bronisław Komorowski wraz z górnikami wziął udział w mszy odprawionej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana z okazji górniczego święta; mszę koncelebrowali metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec. Następnie górnicy przy akompaniamencie orkiestry przeszli do Pałacu Prezydenckiego.

mr, PAP