Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 15.12.2014

Szefowie MSZ Grupy Wyszehradzkiej: w sprawie Ukrainy mówimy jednym głosem

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier, Czech oraz Słowacji chcą w Kijowie osobiście przekazać władzom Ukrainy, że Europa Środkowo-Wschodnia solidaryzuje się z nimi.

- We wtorek tuż po zakończeniu posiedzenia Rady do spraw Zagranicznych w Brukseli czterech ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej poleci razem do Kijowa. Będą podróżować wspólnie z szefem dyplomacji ukraińskiej Pawło Klimkinem - powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski.
Celem wspólnej wizyty jest demonstracja solidarności z Ukrainą oraz poparcie dla reform w tym kraju. - Przewidywana jest deklaracja konkretnych ofert pomocy w zakresie reform oraz wysłanie sygnału, że Europa Środkowo-Wschodnia mówi jednym głosem w sprawie Ukrainy - poinformował Wojciechowski.
Szefowie MSZ Polski Grzegorz Schetyna, Słowacji Miroslav Lajczak, Czech Lubomir Zaoralek i Węgier Peter Szijjarto spotkają się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko, premierem Arsenijem Jaceniukiem, szefem Rady Najwyższej Wołodymyrem Hrojsmanem oraz najważniejszymi klubami parlamentarnymi.
We wtorek wieczorem, tuż po zakończeniu wizyty ministrów Grupy Wyszehradzkiej, do Kijowa uda się także wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Federica Mogherini. - To również pokazuje, jak ważnym partnerem dla Unii Europejskiej jest Ukraina. Dzisiaj w trakcie śniadania Grupy Przyjaciół Ukrainy Federica Mogherini powiedziała do ukraińskiego szefa dyplomacji, że Ukraina może liczyć na 28 przyjaciół w ramach UE - zaznaczył Wojciechowski.
Przypomniał, że w tym tygodniu z dwudniową wizytą oficjalną przybędzie do Polski ukraiński prezydent. Według rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych pokazuje to, "jak intensywne są nasze kontakty ze stroną ukraińską i jak bardzo interesujemy się tym, co nowe władze zamierzają zrobić, zarówno na rzecz reform kraju, jak i utrzymania pokoju na wschodzie państwa".
Podczas wizyty w Warszawie Poroszenko spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkami Sejmu i Senatu, wygłosi przemówienie w parlamencie oraz weźmie udział w forum gospodarczym. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Komorowski w obecności prezydenta Poroszenki podpisze ustawę dotyczącą ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.
Według nieoficjalnych informacji sytuacja na Ukrainie ma być jednym z tematów szczytu UE, który odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli. Dyplomaci nie wykluczają, że podczas szczytu w Brukseli będzie też prezydent Ukrainy. Unia Europejska zapowiedziała na początek przyszłego roku międzynarodową konferencję w sprawie pomocy dla Ukrainy na realizację reform. Daty na razie nie ustalono. Początkowo planowano, że konferencja odbędzie się jeszcze jesienią tego roku, ale UE uzależniła jej zorganizowanie od przedstawienia przez nowy rząd Ukrainy konkretnego planu reform, wraz z harmonogramem ich wdrażania.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
PAP/asop