Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 19.01.2015

Ewa Kopacz w Kijowie. Rozmowy o bezpieczeństwie i reformach

Premier Ewa Kopacz przebywa w Kijowie, gdzie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i prezydentem Petrem Poroszenką rozmawia o wsparciu Polski dla reform na Ukrainie. Razem z Kopacz na Ukrainę udało się kilkoro ministrów.
Premier Ewa Kopacz składa kwiaty w miejscu upamiętniającym ofiary protestów na kijowskim MajdaniePremier Ewa Kopacz składa kwiaty w miejscu upamiętniającym ofiary protestów na kijowskim MajdaniePAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Ukraińskie reformy będą gównym tematem wiztyty premier Ewy Kopacz na Ukrainie. Szefowa rządu spotka się w Kijowie z z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prezydentem Petrem Poroszenką/IAR
  • Ukraina nie chce odwołania sankcji Brukseli w stosunku do Rosji. Kijowski portal „Europejska Prawda” dotarł do dokumentu, który ukraiński MSZ rozesłał szefom wszystkich resortów polityki zagranicznej państw Unii. Relacja Piotra Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Jednodniowa wizyta Kopacz w Kijowie to pierwsza od ponad trzech i pół roku wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie. W kwietniu 2011 roku Donald Tusk odwiedził Kijów i rozmawiał z ówczesnym premierem Mykołą Azarowem oraz ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem o przygotowaniach do Euro 2012, europejskich aspiracjach Ukrainy oraz kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Tematem tegorocznej wizyty jest przede wszystkim polskie wsparcie dla reform na Ukrainie. Razem z szefową rządu do stolicy Ukrainy przybyli ministrowie: finansów Matusz Szczurek, edukacji Joanna Kluzik-Rostowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, a także reprezentanci resortów obrony narodowej oraz gospodarki.

Do Kijowa udali się również szefowie: NIK - Krzysztof Kwiatkowski i CBA - Paweł Wojtunik.

W porządku dnia premier Kopacz ma spotkanie z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem, a także prezydentem Petrem Poroszenką. Ministrowie z kolei będą mieli dwustronne spotkania ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, a następnie wezmą udział w sesji plenarnej podsumowującej te rozmowy.

Wcześniej Kopacz złożyła kwiaty w miejscu upamiętniającym ofiary protestów na kijowskim Majdanie.

Premier
PAP/Radek Pietruszka

- Przede wszystkim zależy nam na ożywieniu wszystkich forów bilateralnej współpracy. Chcemy też dać klarowny sygnał, że będziemy wspierali reformy na Ukrainie w bardzo konkretnym wymiarze. Przede wszystkim będziemy służyć Ukraińcom ekspertyzą i know-how dotyczącymi transformacji w wielu dziedzinach - od kwestii gospodarczych, po reformę samorządową, tworzenie niezależnych instytucji, takich jak urząd ochrony konsumenta, jak biuro antykorupcyjne - powiedział minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski.

Rozmowa będzie ponadto dotyczyła współpracy w dziedzinie edukacji, wymiany studentów, nauki języka polskiego.

Trzaskowski zaznaczył, że poza dyskusją o reformach, politycy poruszą też sprawy bezpieczeństwa w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. - Premier Kopacz na pewno podziękuje za udaną ewakuację Polaków, a potem będziemy rozmawiali o sytuacji na wschodzie Ukrainy - powiedział minister.

Tematem rozmów będą też "wyzwania europejskie" Ukrainy w kontekście majowego szczytu Partnerstw Wschodniego w Rydze - poinformował Trzaskowski.

Ukraina proponuje zawieszenie broni

Tymczasem w wydanym w nocy oświadczeniu, ukraińskie MSZ pisze, że Moskwa powinna podpisać grafik wprowadzenia porozumień z Mińska. W oświadczeniu czytamy, że Ukraina przestrzega wszystkich punktów porozumień i żąda tego samego od Rosji. MSZ podkreśla, że chodzi przede wszystkim o zawieszenie broni i wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego ze strefy buforowej.

Kreml: Petro Poroszenko odrzucił plan pokojowy Władimira Putina >>>

Resort zwraca uwagę, że Rosjanie odwołali swój podpis pod dokumentem z Mińska. Teraz powinni go znów podpisać i uzgodnić grafik wprowadzania w życie porozumienia. Ukraińska dyplomacja podkreśla, że jeżeli zostanie ono zrealizowane, to pozwoli to na zorganizowanie kolejnych spotkań grupy kontaktowej, ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec, a także późniejszych rozmów szefów tych państw w Astanie.

Walki w Doniecku

W weekend trwały walki o donieckie lotnisko. Ukraińcy na krótko utracili jego część, którą później udało się odbić. Według nieoficjalnych informacji, jest to część większej ukraińskiej operacji, której cele nie są na razie ujawniane. Przy czym, już oficjalnie, władze zapewniają, że nie mają zamiaru rozszerzać kontrolowanego przez siebie terytorium i wychodzić poza linię podziału Zagłębia Donieckiego opisaną w porozumieniach z Mińska.

Tymczasem Ukraińcy protestowali przeciwko rosyjskiej agresji i wyrażali solidarność z jej ofiarami. W niedzielnych marszach w stolicy wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Podobne demonstracje odbyły się też w innych miastach, między innymi w Charkowie i Dniepropietrowsk.

pp/IAR/PAP