Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 21.01.2015

Historyczne rozmowy USA z Kubą. Do portu w Hawanie zawinął rosyjski statek szpiegowski

Rosyjski okręt szpiegowski zawinął do portu w Hawanie na dzień przed historycznymi rozmowami USA-Kuba. Mają one na celu normalizację stosunków dyplomatycznych.
Rosyjski okręt szpiegowski Wiktor Leonow BCK-175Rosyjski okręt szpiegowski Wiktor Leonow BCK-175 CNN Newsource/x-news
Posłuchaj
  • Wysokiej rangi urzędnik kubański przyznał, że przywracanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem nie będzie oznaczało natychmiastowej poprawy po ponad 50 latach wrogości/IAR
  • - Jeśli coś nie działa przez 50 lat może warto spróbować czegoś nowego. Nasz zwrot w polityce wobec Kuby niesie potencjał zakończenia okresu nieufności na naszej półkuli i usunie fałszywy pretekst do restrykcji na Kubie. Będąc wierni demokratycznym wartościom wyciągniemy rękę do narodu kubańskiego - powiedział Barack Obama/IAR
  • Rosyjski okręt zawinął do portu w Hawanie na dzień przed historycznymi rozmowami USA-Kuba. Relacja Sylwii Mróz/IAR
Czytaj także

Wiktor Leonow BCK-175 został zacumowany na przystani w starej części miasta, gdzie zatrzymują się statki wycieczkowe. Okręt, który mierzy 300 metrów długości i 47,5 metra szerokości, wyposażony jest w wysokiej jakości sprzęt bojowy. Na jego pokładzie jest 200 marynarzy. Według rosyjskich mediów w latach 80-tych patrolował Morze Czarne, później przeniesiono go do floty północnej.

Wiktor Leonow BCK-175 cumował w Hawanie wcześniej - w lutym i marcu ubiegłego roku - przez kilka dni. Wizyty te były również niezapowiedziane.

CNN Newsource/x-news

Rozmowy o normalizacji relacji

W środę do Hawany przybywa wysokiego szczebla delegacja z USA. Dwudniowe rozmowy dotyczyć będą między innymi normalizacji stosunków dyplomatycznych i wolnego przepływu osób. Jest to jeden z pierwszych etapów odbudowywania stosunków między obydwoma krajami po 50 latach, kiedy obowiązywało amerykańskie embargo nałożone na Kubę.

17 grudnia ubiegłego roku prezydenci Barack Obama i Raul Castro ogłosili, że Stany Zjednoczone i Kuba wznowią kontakty dyplomatyczne. Zapowiedzieli też złagodzenie embarga handlowego. W ramach odwilży Hawana uwolniła część amerykańskich więźniów politycznych. Związek Sowiecki był największym sojusznikiem Kuby w czasie zimnej wojny.

Apel Obamy

- Jeśli coś nie działa przez 50 lat może warto spróbować czegoś nowego - tak prezydent USA tłumaczył swoje decyzje we wtorek, występując przed połączonymi izbami Kongresu. - Nasz zwrot w polityce wobec Kuby niesie potencjał zakończenia okresu nieufności na naszej półkuli i usunie fałszywy pretekst do restrykcji na Kubie. Będąc wierni demokratycznym wartościom wyciągniemy rękę do narodu kubańskiego - mówił.

Obama wezwał Kongres, by poszedł jego śladem i jeszcze w tym roku rozpoczął prace nad całkowitym zniesieniem embarga wobec Kuby.

Usunięcie z „czarnej listy”

Wysokiej rangi urzędnik kubański przyznał, że przywracanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem nie będzie oznaczało natychmiastowej poprawy po ponad 50 latach wrogości. Jak dodał, to długi proces, który potrwa. i USA.

Jednym z ważnych dla Kuby punktów jest usunięcie jej z czarnej listy państw sponsorujących terroryzm. Zdaniem Hawany, to „niesprawiedliwe”, że znajduje się na liście obok takich krajów jak Iran, Syria czy Sudan.

Kubańskie media rządowe podkreślają, że istotnym tematem jest zniesienie embarga, które spowalnia gospodarkę.

pp/IAR